w ramach projektu
„Rozwiń Skrzydła w Szkołach Podstawowych gminy Krzeszowice” współfinansowanego przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, Priorytetu IX Programu operacyjnego Kapitał Ludzki: Rozwój wykształcenia i kompetencji w regionach, Działanie 9.1, Poddziałanie 9.1.2: Wyrównywanie szans edukacyjnych uczniów z grup o utrudnionym dostępie do edukacji oraz zmniejszenie różnic w jakości usług edukacyjnych.
W zajęciach uczestniczyło 22 uczniów z klas II i III.
Pracowaliśmy w trzech grupach.
I grupa - klasy drugie 8 osób ( 4 dziewczynki i 4 chłopców)
II grupa –klasy drugie – 8 osób (6 dziewczynek, 2 chłopców)
III grupa –klasy trzecie- 6 osób (4 dziewczynki, 2 chłopców)
Wymiar czasu edukacyjnego wynosił 30 jednostek lekcyjnych dla każdego zespołu. Proponowane działania były dodatkową inicjatywą wspierającą rozwój zainteresowań związanych z edukacją matematyczno-przyrodniczą.
Uczniowie poszerzali swoje zainteresowania głównie poprzez zastosowanie metod aktywnych, rozwijających nie tylko wiedzę, ale także logiczne myślenie i samodzielne wnioskowanie. Szczególnym zainteresowaniem uczniów cieszyły się proste doświadczenia oraz różne formy działań praktycznych polegające na samodzielnym ważeniu, mierzeniu długości, objętości, konstruowaniu prostych układów elektrycznych, budowaniu brył geometrycznych z siatek, posługiwaniu się mikroskopem, tworzeniu urządzeń do wytwarzania energii odnawialnej takich jak turbina wodna, czy wiatrak oraz wiele innych. Często dzieci korzystały również z programów multimedialnych i zasobów internetowych. Wyszukiwały potrzebne informacje, oglądały symulacje, rozwiązywały łamigłówki i ćwiczyły rachunek pamięciowy. Zwykle na zajęciach tworzone były prace plastyczne, które były podsumowaniem zdobytych wiadomości. Uczniowie uzupełniali też specjalnie przygotowane karty pracy oraz testy. Niestety ta forma pracy cieszyła się najmniejszą popularnością. 
W ramach zajęć odbyły się również dwie wycieczki. Pierwsza do Planetarium w Chorzowie. Tam dzieci uczestniczyły w warsztatach i zwiedzały planetarium, zaś druga to zajęcia w Muzeum Inżynierii Miejskiej w Krakowie i zwiedzanie wystawy interaktywnej. Obydwa wyjazdy były bardzo udane i dostarczyły uczniom wielu możliwości do aktywnego poznawania świata oraz rozbudziły ciekawość poznawczą zjawiskami przyrodniczymi.
Po zakończeniu zajęć została przeprowadzona wśród uczniów i rodziców ankieta ewaluacyjna , z której wynikało, że 95% uczniów bardzo chętnie uczestniczyło w zajęciach. 90% uczniów znacznie bardziej zainteresowały zagadnienia przyrodnicze. Z wypowiedzi rodziców wynikało zaś, że 100% uczestników znacznie poszerzyło swoje wiadomości na omawiane tematy oraz chętnie uczestniczyło w zajęciach. Do zajęć najciekawszych najczęściej wymienianych przez uczniów i rodziców należą wszelkie doświadczenia i działania praktyczne oraz wycieczki, zaś jak już wspomniałam testy nie wszystkim się podobały.
Podczas pracy wykorzystywaliśmy różnorakie pomoce zakupione na potrzeby projektu.
Zapraszamy do obejrzenia w galerii zdjęć znajdującej się na stronie internetowej szkoły.
Dziękuję uczniom za miło spędzony czas i życzę sukcesów w dalszej nauce.

Bernarda Tusz
http://szkolatenczynek.edupage.org/photos/?photo=album&gallery=70