Cieszymy się bardzo mogąc poinformować, że nasza szkoła uzyskała akceptację Agencji Narodowej i będzie brała udział w unijnym projekcie Erasmus+.
„EUROPE WEB WALKING – EWW”– „EUROPEJSKI SPACER W SIECI”
W RAMACH PROJEKTU: ERASMUS+, AKCJA 2, PARTNERSTWA STRATEGICZNE, PROJEKT WSPÓŁPRACY SZKÓŁ NA RZECZ EDUKACJI SZKOLNEJ
CZAS TRWANIA PROJEKTU: 36 miesięcy (01.09.2014 – 31.08.2017)
KOORDYNATOR PROJEKTU: Istituto Comprensivo Cena, Cerveteri, Włochy
PARTNERZY:
- Zespół Szkół im. Władysława Jagiełły w Tenczynku, Tenczynek, Polska
- Akdeniz Ilkokulu, Anamur, Turcja
- Scoala gimnaziala Matasaru, Matasaru, Rumunia
- Nógrádsipeki Keresztény Általános Iskola és Óvoda, Nógrádsipek, Węgry
- Zakladni skola Bodlaka a Pampelisky,o.p.s., Veliš, Czechy
- Porta Mosana College, Maastricht, Holandia
- CELFF-Colégio Guadalupe, Amora, Portugalia
- E Dimotiko Scholeio Pafos, Paphos, Cypr
Krótki opis projektu:
Projekt pt. ”EWW –Europe Web Walking”- „Europejski Spacer w Sieci,” to wirtualna wycieczka po różnych krajach europejskich. Uczniowie poszukiwać będą skarbów i odkrywać dzieła sztuki, zabytki, miejsca, sławne osoby, piosenki, czy tradycyjne potrawy krajów partnerskich. Każda ze szkół wybierze pięć charakterystycznych elementów kultury i wokół tych tematów uczniowie tworzyć będą ciekawe zadania dla swoich rówieśników z innych krajów, składające się z krzyżówek, gier, anagramów, pangramów, czy metody WebQuest. Za każdym razem, gdy uczniowie dotrą do celu, otrzymają wskazówkę do mapy skarbu. Skarb zostanie odkryty, gdy wszystkie zadania zostaną rozwiązane. Poszukiwanie skarbu składać się będzie z dwóch etapów – pierwszy odbywać się będzie przed wizytami w krajach partnerskich – uczniowie przygotowywać będą zadania, przy użyciu różnych programów i aplikacji internetowych. Drugi etap poszukiwań będzie miał miejsce podczas wizyt w krajach partnerskich. Wówczas uczniowie z różnych krajów będą mieli okazję integrować się - współpracować i komunikować się w języku angielskim, by wspólnie dojść do celu – skompletować mapę i odkryć skarb. Ponieważ nie wszystkie kraje organizować będą wyjazdy dla uczniów, odkrywanie skarbu będzie miało miejsce na dwa sposoby – poprzez wirtualną wycieczkę w Google Earth, lub rzeczywisty spacer ulicami miast.
Projekt kładzie nacisk na aktywne, nieformalne uczenie się, doskonalenie umiejętności rozumowania, wykorzystywania informacji, rozwijania kompetencji językowych i informacyjno-komunikacyjnych. Uczniowie będą dzielić się doświadczeniami oraz ćwiczyć umiejętność współpracy we wspólnym dążeniu do celu, co z pewnością wykorzystają w przyszłości, na rynku pracy. Staną się w ten sposób bardziej tolerancyjni i otwarci na inne kultury.
Zadania też będą angażowały nauczycieli, którzy wspomagać i wspierać będą swoich podopiecznych. Nauczyciele uczestniczyć też będą w warsztatach i konferencjach podczas wizyt w krajach partnerskich. Wydarzenia te staną się okazją do dzielenia się swoją wiedzą, porównania różnych systemów edukacji i zdobycia nowych doświadczeń i kompetencji, które z pewnością wykorzystają w dalszej praktyce.