• Koncepcja pracy szkoły

        • Szkoła Podstawowa

          im. Władysława Jagiełły w Tenczynku

          KONCEPCJA PRACY SZKOŁY

          na lata 2020-2025

          Spis treści:

          1. Wstęp.

          2. Podstawa prawna.

          3. Charakterystyka szkoły.

          4. Otoczenie szkoły.

          5. Misja i wizja szkoły.

          6. Model absolwenta.

          7. Koncepcja pracy szkoły w poszczególnych obszarach.

          8. Plan działań szkoły.

             

          WSTĘP

          Koncepcja pracy szkoły to ogólny plan działania społeczności szkolnej, określający jej kierunki pracy i rozwoju. Odgrywa rolę drogowskazu, wytyczając wszystkim członkom społeczności szkolnej ten sam kierunek działania. Uświadamia szeroko pojętemu środowisku skupionemu wokół szkoły, że przy zaangażowaniu wszystkich podmiotów możliwe jest tworzenie wspólnej przyszłości, a właściwe planowanie zmian, ich wdrożenie powinno wyzwolić poczucie sukcesu wśród nauczycieli, uczniów, rodziców i wszystkich pracowników. Koncepcja jest nierozerwalna i spójna z treścią dokumentów wewnątrzszkolnych – statutem, programem wychowawczo - profilaktycznym oraz szkolnym zestawem programów nauczania. W tworzeniu dokumentu uwzględniono rolę szkoły w środowisku lokalnym. Nie ulega bowiem wątpliwości, że sprawne działanie szkoły wymaga stałej i partnerskiej współpracy z organem prowadzącym i nadzorującym, innymi szkołami i instytucjami mogącymi wspierać jej działania.

           

          PODSTAWA PRAWNA

          Koncepcja pracy szkoły została opracowana w oparciu o:

          1. Ustawa z dnia 14 grudnia 2016r. Prawo Oświatowe (Dz.U.z 2017r. poz.59)

          1. Ustawa z dnia 14 grudnia 2016r. Prawo wprowadzające ustawę Prawo Oświatowe ( Dz. U. z 2017r. poz.60),

          2. Ustawę z dnia 23 czerwca 2016 r. o zmianie ustawy o systemie oświaty oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. 2016 poz. 1010).

          3. Kartę Nauczyciela z dnia 26 stycznia 1982 r. ( Dz. U. z 2016r. poz. 1379 z późn. zm. ),

          4. Rozporządzenie MEN z dnia 27 sierpnia 2012 r. w sprawie podstawy programowej wychowania przedszkolnego oraz kształcenia ogólnego poszczególnych typach szkół ( Dz. U. z 2012 r. nr 165, poz. 977 ze zm. )

          5. Rozporządzenie MEN z dnia 14 lutego 2017 r. w sprawie podstawy programowej wychowania przedszkolnego oraz podstawy programowej kształcenia ogólnego dla szkoły podstawowej, w tym uczniów niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym lub znacznym, kształcenia ogólnego dla branżowej szkoły I stopnia, kształcenia ogólnego dla szkoły specjalnej przysposabiającej do pracy oraz kształcenia ogólnego dla szkoły policealnej (Dz.U. z 2017 r. poz. 356),

          6. Konwencja o prawach dziecka z dnia 20 listopada 1989 r.

          7. Dokumenty wewnątrzszkolne – program wychowawczo - profilaktyczny szkoły, statut szkoły,

          8. Podstawowe kierunki realizacji polityki oświatowej państwa (priorytety MEN i MKO).


           

          CHARAKTERYSTYKA SZKOŁY


          1.Dane ogólne szkoły


          Szkoła Podstawowa im. Władysława Jagiełły w Tenczynku, ul. Szkolna 6, 32-067 Tenczynek, Gmina Krzeszowice, powiat krakowski, województwo małopolskie.


          Aktualnie do naszej szkoły uczęszcza 356 uczniów, a jeden uczeń objęty jest nauczaniem indywidualnym.

          Do placówki dowożona jest młodzież z sąsiedniej miejscowości Rudno.

          Szkoła posiada bardzo dobrą bazę do prowadzenia swej statutowej działalności.

          Zajęcia odbywają się w 19 estetycznie urządzonych salach i pracowniach. Wszystkie sale (klasopracownie) wyposażone są w komputery, niektóre w tablice multimedialne i projektory. Sale edukacji wczesnoszkolnej dostosowane do potrzeb rozwojowych dzieci, wydzielono w nich miejsca do nauki i rekreacji, wyposażone w dywan, zabawki i pomoce.

          Uczniowie korzystają z obszernej, nowoczesnej sali gimnastycznej (oddanej do użytku w 2007 roku), biblioteki oferującej ponad 10000 szt. książek oraz bibliotekę multimedialną. Oprócz tego szkoła posiada dobrze wyposażoną pracownię komputerową, z dużą ilością komputerów potrzebnych do kształcenia się i poszerzania wiedzy. Sprzęt jest nowoczesny, a każdy komputer posiada możliwość skorzystania z Internetu. W pracowni istnieje również komputer główny, dla nauczyciela, w którego skład wchodzi dodatkowo drukarka i skaner.


           

          Nasi wychowankowie mają do dyspozycji nowoczesną pracownię językową, a dzieci młodsze szkolne miejsce zabaw.


          W szkole uczniowie mogą białe mleko, dzieci z klas I-V otrzymują bezpłatnie owoce i warzywa w ramach projektu „Owoce w szkole”.

          Uczniowie mają możliwość wykupienia lub otrzymania gorącego posiłku dostarczanego przez firmę cateringową.


          W okresie zimowym w szkole jest ciepło, dzięki ekonomicznie działającemu centralnemu ogrzewaniu na gaz oraz dobrej izolacji termicznej budynku.



           


          2. Historia i tradycja szkoły

          Początki szkolnictwa w Tenczynku sięgają XVI wieku. Początkowo była to szkoła parafialna,
          w której uczyli się chłopcy, głównie ministranci. Uczono czytania, pisania, elementów arytmetyki, katechizmu.

          W 1818 r. Rada Szkolna Powiatowa w Chrzanowie powołała do życia świecką szkołę elementarną jednoklasową z dwuletnim okresem uczenia. W szkole uczono czytania, pisania, rachunków, domowych robót kobiecych a także obyczajowości (tzn.: szacunku do pracy, posłuszeństwa w stosunku do dziedzica). Szkoła borykała się z trudnościami lokalowymi. Pod koniec XIX wieku przybyły do Tenczynka Siostry Miłosierdzia i przyjęły do swego budynku szkołę. Uczyły w niej i kierowały nią do lat 50-tych XX wieku, kiedy to ówczesne władze usunęły siostry ze szkolnictwa w Polsce. Początkowo tenczyńska szkoła była 2-klasowa - dzieci nie miały obowiązku uczęszczania do szkoły.

          W 1887 r. rozdzielono 2-klasową szkołę powszechną na dwie szkoły: męską i żeńską. Do szkoły mieli obowiązek uczęszczać wszyscy chłopcy i wszystkie dziewczęta w wieku szkolnym.

          W 1887 r. rozdzielono 2-klasową szkołę powszechną na dwie szkoły: męską i żeńską. Do szkoły mieli obowiązek uczęszczać wszyscy chłopcy i wszystkie dziewczęta w wieku szkolnym. Od 1896 r. chłopców przeniesiono do nowego budynku, wybudowanego obok domu Sióstr Miłosierdzia. W 1904 r. szkoła była 4-klasowa, w 1920 r. 5-klasowa, w 1926 r. szkoła 7-klasowa, a w 1967 r. 8-klasowa. W 1999 r. utworzono Gimnazjum i powstał Zespół Szkół.


          W chwili obecnej kompleks szkolny tworzy 5 budynków: ostatnie pochodzą z roku 1994 i 2007.


          Patronem szkoły jest król Władysław Jagiełło - imię to nadano szkole w okresie międzywojennym. Ważne dla tenczyńskiej społeczności wydarzenie miało miejsce w 1969 r., gdy Szkoła Podstawowa otrzymała sztandar.


          Wyróżnikami tradycji szkoły, kształtowanymi przez wiele lat są przede wszystkim: Święto Patrona Szkoły, Święto Ziemi, piknik ekologiczny, uroczystości patriotyczne i świąteczne, Spotkania Familijne organizowane przez nauczycieli i uczniów klas I – III oraz współorganizacja Rajdu Toporczyków Tęczyńskich.


          W szkole prężnie działa Samorząd Uczniowski, w którym młodzi ludzie uczą się trudnych zasad demokracji, dialogu międzypokoleniowego, czy wypracowywania kompromisów.


           

          3. Lokalizacja szkoły

          Nasza szkoła położona jest w południowej części Tenczynka przy ulicy Szkolnej 6. Prowadzą do niej dwa ciągi komunikacyjne - pierwszy od centrum wioski, ulicą Ks. M. Mądrzyka, a drugi (od strony wschodniej) od ulicy J. Chłopickiego. Uczniowie w drodze do szkoły przemierzają w/w ulice. Wielu uczniów zamieszkujących tereny bardziej odległe od szkoły jest dowożonych prywatnymi samochodami, zaś osoby mieszkające na Piaskach korzystają czasem z komunikacji publicznej. Młodzież z Rudna dowożona jest do szkoły szkolnym autobusem.

          Położenie szkoły jest korzystne ze względów bezpieczeństwa, gdyż budynek znajduje się w pewnej odległości od najbardziej ruchliwych dróg. Wzdłuż głównej ulicy prowadzącej do szkoły zostały wybudowane chodniki, na których zamontowano zabezpieczenia ograniczające, oznakowano przejścia dla pieszych, co znacznie podniosło bezpieczeństwo dzieci. Problemem w pobliżu szkoły jest brak miejsc do parkowania. Odczuwa się to szczególnie dotkliwie w godzinach porannych, gdy wielu rodziców odwozi swoje dzieci do szkoły. Budynki szkolne są ogrodzone, co zabezpiecza przed nagłym wtargnięciem na jezdnię.



          4. Kadra szkoły

          Szkoła posiada bardzo dobrze wykształconą kadrę. Pracuje u nas 35 nauczycieli posiadających pełne, wymagane kwalifikacje - wszyscy ukończyli wyższe studia magisterskie lub licencjackie.

          Aktualnie 26 nauczycieli posiada stopień nauczyciela dyplomowanego, 5 – nauczyciela mianowanego, 4- nauczyciela kontraktowego. Nauczyciele systematycznie zdobywają kolejne stopnie awansu zawodowego, doskonalą swoją wiedzę i umiejętności poprzez konferencje, posiedzenia rady pedagogicznej, spotkania zespołów, warsztaty, spotkania z rodzicami oraz w formach zewnętrznych ( studia podyplomowe, kursy doskonalące, konferencje, spotkania metodyczne, warsztaty a także formy szkoleń online).

          Nauczyciele, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom uczniów oraz w celu rozwijania ich pasji prowadzą zajęcia pozalekcyjne, zajęcia sportowe. Organizują zajęcia dydaktyczne, wyjazdy do muzeów, teatrów oraz wycieczki turystyczno – krajoznawcze w kraju i za granicą. Włączają także młodzież w działalność charytatywną, zachęcają do udziału w lokalnych, środowiskowych, ogólnopolskich i międzynarodowych akcjach na rzecz potrzebujących.

          Nauczyciele chętnie angażują się w ciekawe projekty unijne, co daje wiele korzyści dzieciom, rodzicom i nauczycielom. Nauczyciele podejmują działania dodatkowe, takie jak:

          • organizowanie uroczystości i imprez okolicznościowych dla mieszkańców, np. spotkanie familijne, Rajd Toporczyków, piknik ekologiczny.

          • promowanie szkoły poprzez występy dzieci,

          • udział w szkoleniach, konferencjach i warsztatach,

          • udział w ogólnopolskich akcjach charytatywnych,

          • angażowanie i przygotowanie uczniów do różnego typu konkursów,

          • zaangażowanie się w projekty unijne,

          • praca w stowarzyszeniach na rzecz szkoły i innych.

             


           

          5. Baza szkoły


           

          Szkoła Podstawowa w Tenczynku posiada dobrze zaopatrzoną bazę. Stanowią ją:

          1. Klasopracownie w liczbie osiemnastu, w tym pracownia informatyczna, fizyczno-chemiczna, biologiczna, plastyczna, 2 matematyczne, historyczna, 3 językowe, 1 polonistyczna i jedna polonistyczno - muzyczna, a także 6 sal edukacji wczesnoszkolnej.

          2. Hala sportowa z widownią, szatniami, pokojem nauczycielskim, pomieszczeniami sanitarnymi, a także magazynami sprzętu sportowego.

          3. Sala gimnastyki korekcyjnej.

          4. Bogato wyposażona biblioteka z czytelnią, która jest jednocześnie centrum multimedialnym.

          5. Świetlica obejmująca swoją opieką zarówno uczniów klas podstawowych, jak i dowożonych z Rudna. Od 2015 działa drugi oddział świetlicy szkolnej dla dzieci.

          6. Pomieszczenie do wydawania posiłków cateringowych.

          7. Dwa gabinety pedagogów szkolnych.

          8. Pokój nauczycielski.

          9. Gabinet Profilaktyki.

          Przedstawiona powyżej baza szkoły jest dobrze wyposażona. Każdy przedmiot nauczany jest w odpowiednio do tego przystosowanej klasopracowni, co sprawia, że praca jest bardziej zorganizowana i łatwiejsza zarówno dla nauczyciela, jak i samych uczniów. Każda klasopracownia posiada odpowiednie pomoce dydaktyczne, niezbędne do prowadzenia zajęć. Szkoła posiada także halę sportową bez barier architektonicznych, przystosowaną dla osób niepełnosprawnych, a więc z toaletą dla osób na wózkach inwalidzkich, odpowiednim podjazdem. Odbywają się w niej nie tylko zajęcia w ramach lekcji wychowania fizycznego, ale także szeroko oferowane zajęcia sportowe pozalekcyjne, w których uczniowie licznie biorą udział. Na uznanie zasługuje szkolna biblioteka, która stała się Szkolnym Centrum Multimedialnym. Jest ona bogato wyposażona w zbiory książkowe, czasopisma i wciąż poszerza swój księgozbiór o nowe pozycje. Od 2009 roku zagospodarowane zostało w szkole także pomieszczenie, które jest punktem wydawania posiłków cateringowych. Swoją działalność rozwija świetlica szkolna, która obejmuje swoją opieką uczniów zarówno klas młodszych, jak i dowożonych z Rudna. Wyposażona jest w odpowiednie pomoce dydaktyczne, różnego rodzaju materiały plastyczne.

          Baza szkoły wciąż się udoskonalana i w ramach możliwości uzupełniana zostaje o sprzęt potrzebny do prawidłowego funkcjonowania szkoły.


           

          6. Uczniowie

          W Szkole Podstawowej w Tenczynku łączna liczba uczniów wynosi 357,

          Nauka odbywa się w 17 oddziałach klasowych. Uczniowie szkoły osiągają bardzo dobre i dobre wyniki w nauce. Na przestrzeni ostatnich lat szkoła może poszczycić się wieloma osiągnięciami na poziomie powiatu i województwa, zarówno w zawodach sportowych, jak i konkursach i olimpiadach przedmiotowych, osiągając wysokie lokaty.

          Na podkreślenie zasługuje aktywność uczniów zrzeszonych w różnego rodzaju kołach i organizacjach szkolnych. Bardzo prężnie działa Szkona Rada Uczniowska, podejmująca wszelkiego rodzaju przedsięwzięcia związane z życiem szkoły. Na uwagę zasługuje dziennikarska praca zespołu redakcyjnego.

          Od 2003 roku uczniowie zrzeszeni są w Szkolnym Klubie Przyjaciół Żonkila, które pracuje na rzecz Hospicjum św. Łazarza w Krakowie. Uczniowie, jako wolontariusze prowadzą na terenie szkoły i w środowisku lokalnym różnego rodzaju akcje charytatywne. Szkolny Klub Przyjaciół Żonkila uznany został przez zarząd Hospicjum za najlepiej działający klub w roku szkolnym 2009/10. Społeczność uczniowska Szkoły w Tenczynku bardzo chętnie i aktywnie bierze udział w różnego rodzaju występach i imprezach artystycznych, a także sama przygotowuje szereg imprez dla braci uczniowskiej, jak i społeczności lokalnej.

          Na uznanie zasługuje organizowanie akcji "Góra Grosza", „ Gwiazdka dla Zwierzaka” oraz „Szlachetna Paczka.”

          Zaznaczyć należy, że każda aktywna, samodzielna działalność społeczności uczniowskiej przyczynia się do wspomagania procesu wychowawczego szkoły.


           

          II. OTOCZENIE SZKOŁY


           

          1. Otoczenie demograficzne


           

          Szkoła, jako jedyna tego typu instytucja w środowisku lokalnym ma duży wpływ na zmiany zachodzące w jej otoczeniu, ale równocześnie od elementów otoczenia zależy, w jakim stopniu zdoła zrealizować cele, dla których została powołana.

          Warunki demograficzne będące elementem otoczenia materialnego i bezpośredniego mają decydujący wpływ na liczbę uczniów uczęszczających do szkoły.

          Tenczynek jest miejscowością liczącą 3655 mieszkańców (stan na 30 czerwca 2015 roku), z których większość utrzymuje się z pracy zarobkowej. Miejscowość Tenczynek położona jest w pobliżu dużych miast, tj. Krzeszowice, Kraków, Trzebinia, Chrzanów, Jaworzno, Katowice, do których dojazd koleją lub busem nie zajmuje więcej niż 1 godzinę. Miasta te, zwłaszcza Kraków, mają niski procent bezrobotnych, co z kolei tłumaczy, że bezrobocie w naszej miejscowości nie jest znaczącym problemem. Problemem jedynie mogą być niskie zarobki osób pracujących, którzy z trudem utrzymują swe rodziny.

          W miejscowości Tenczynek mieszkają ludzie młodzi, którzy w większości posiadają średnie wykształcenie.


           

          2. Otoczenie ekonomiczne (jego wpływ na funkcjonowanie szkoły).


           

          Zmiany społeczno -ekonomiczne ostatnich lat sprawiły, że zwiększyła się liczba dzieci przejawiających dysfunkcje rozwojowe oraz poszukujących wsparcia w trudnych sytuacjach życiowych. Jeśli zaistnieje potrzeba zapewnienia specjalistycznej pomocy psychologiczno-pedagogicznej, pedagog szkolny kieruje uczniów (za zgodą rodzica, prawnego opiekuna) do Poradni Psychologiczno - Pedagogicznej w Krzeszowicach. Obecnie pod opieką tej Poradni pozostaje 24% uczniów.

          Dzieci o szczególnych uzdolnieniach, co rok mają możliwość sprawdzenia się w konkursach przedmiotowych. Szkoła może poszczycić się wysokim poziomem, bo jak wskazują statystyki, większość uczniów dostaje się do szkół średnich.

          W szkole działa bardzo prężnie stowarzyszenie „Nasz Tenczynek”, które pozyskuje środki finansowe zarówno dla ucznia dla ucznia zdolnego, jak i mającego trudności szkolne.

          Szkoła, uwzględniając zachodzące zmiany ekonomiczne w naszym środowisku, w należyty sposób pełni funkcję opiekuńczą i dydaktyczną.


           

          3. Otoczenie naturalne


           

          Tenczynek, w którym znajduje się Szkoła Podstawowa, położony jest w województwie małopolskim, powiecie krakowskim, gminie Krzeszowice. Leży na pograniczu Rowu Krzeszowickiego i Grzbietu Tenczyńskiego.

          Centrum wsi znajduje się w Kotlinie Tenczynka, przez której środek przepływa potok Olszówka. Wokół znajdują się wzniesienia, takie jak Góra Buczyna, Ponetlica, Czerwieniec, Niedźwiedzia Góra, Skałki, Ułańskie Zdrowie na terenie Lasu Zwierzynieckiego. O atrakcyjności tej wsi świadczy fakt, iż rozporządzeniem nr 79/05 Wojewody Małopolskiego z dnia 29.12.2005 (Dz. Urz. woj. małopolskiego nr 50, poz.279) został utworzony Tenczyński Park Krajobrazowy wchodzący w skład Jurajskich Parków Krajobrazowych. Obejmuje ono pasmo Grzbietu Tenczyńskiego oraz częściowo Rów Krzeszowicki na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej.

          Krajobraz jest bardzo zróżnicowany. Znajdują się tu m.in. liczne ostańce, wapienie górnojurajskie podlegające procesom krasowym, niewielkie jaskinie i paleozoiczne twarde skały pochodzenia wulkanicznego. Występują tu także tereny bagienne. Część obszaru przykryta jest warstwą lessu. Około 35% powierzchni parku zajmują lasy. Rosną tu buczyny karpackie, bory mieszane sosnowo-dębowe, łęgi olszowe oraz lasy grądowe z przewagą buka, dębu i jaworu. Na terenie Puszczy Dulowskiej dominują bory sosnowe.

          Występują tu chronione gatunki roślin: rojownik pospolity, tojad mołdawski, bluszcz pospolity, lilia złotogłów, przytulia wonna, parzydło leśne, rosiczka okrągłolistna, barwinek pospolity i skrzyp olbrzymi; oraz zwierząt: łoś, krogulec, płomykówka, myszołów zwyczajny, czajka, derkacz i żółw błotny.

          Do ciekawszych zabytków architektury, znajdujących się na terenie parku należą: zabytki miasta Krzeszowice , ruiny zamku Lipowiec w Babicach, ruiny zamku Tenczyn w Rudnie, barokowe kościoły w Tenczynku, Paczółtowicach i Morawicy, cztery poaustriackie forty, znajdujące się w okolicach Krakowa, oraz zespół pałacowy w Balicach.

          Zespół Jurajskich Parków Krajobrazowych, wraz z wytyczoną przez niego geologiczną ścieżką turystyczno-dydaktyczną ułatwia zwiedzanie licznych kamieniołomów. Prezentuje ona kilka stanowisk geologicznych o podstawowym znaczeniu dla poznania budowy geologicznej obszaru krzeszowickiego, jednego z najciekawszych w Polsce pod względem geologii i morfologii. Przy zwiedzaniu stanowisk dokumentacyjnych w kamieniołomach należy pamiętać o zakazie zbierania skał i skamieniałości.

          Do pomników przyrody na terenie Tenczynka należą:

          • Skałka pod sosną - 4,5 metrowej wysokości skałka, zbudowana ze zlepieńca złożonego z okruchów różnych skał (m.in. łupki ilaste). Usytuowana jest przy drodze do Zalasia, w pobliżu ośrodka zdrowia. Na skałce rosła sosna, która została ścięta w 2006 roku. Pozostawiono tylko wysoki pień i korzenie, które wnikają w szczeliny skały. Pomnik utworzono 14 kwietnia 1970 r.

          • Dwie topole czarne - rosnące przy czerwonym szlaku turystycznym, obok drogi Krzeszowice - Tenczynek Rzeczki, przy skrzyżowaniu z ulicą Daszyńskiego (biegnącą od krzeszowickiej stacji kolejowej). Pomnik utworzono 1 sierpnia 1969 r.

          • Kamieniołom w Czerwieńcu - geologiczne stanowisko dokumentacyjne na terenie dawnego kamieniołomu piaskowca.

          Wokół Tenczynka rozmieszczone są liczne trasy rowerowe i szlaki piesze.

          W związku z wyżej wymienionymi atutami otoczenia naturalnego Tenczynka, stanowi on znakomitą bazę wypadową wypoczynku weekendowego i wakacyjnego dla mieszkańców aglomeracji krakowskiej i śląskiej.


           

          4. Otoczenie technologiczne

           

          Tempo zmian technologicznych uległo znacznemu przyspieszeniu w okresie ostatnich kilkudziesięciu lat. Otoczenie technologiczne - są to przede wszystkim zasoby, które pozwalają na utrzymanie się firmy na rynku, w tym przypadku szkoły, czyli np. technologia informatyczna. Jest to dziedzina, w którą w dzisiejszych czasach należy chyba najwięcej inwestować. Bez dobrej strony internetowej, nie może być mowy o skutecznej komunikacji marketingowej. Nasza szkoła posiada stronę internetową, która systematycznie jest uzupełniana i aktualizowana. W szkole istnieją dobrze wyposażone klasopracownie oraz hala widowiskowo-sportowa. Oprócz tego szkoła posiada dobrze wyposażoną pracownię komputerową, z dużą ilością komputerów potrzebnych do kształcenia się i poszerzania wiedzy. Sprzęt jest nowoczesny a każdy komputer posiada możliwość skorzystania z Internetu. W pracowni istnieje również komputer główny, dla nauczyciela, w którego skład wchodzi dodatkowo drukarka i skaner.

          W szkole znajduje się biblioteka szkolna i czytelnia z bardzo bogatym księgozbiorem, w której również jest stanowisko komputerowe dla nauczycieli, w skład którego wchodzi drukarka, skaner i kserokopiarka. Oprócz tego w szkolnej bibliotece znajdują się trzy komputery przeznaczone do pracy przez uczniów. Uczniowie mogą tam skorzystać z Internetu, kserować lub wydrukować pracę potrzebną do zajęć szkolnych. Dzięki projektom realizowanym przez naszych nauczycieli dokonuje się ciągła modernizacja sal lekcyjnych, i pracowni, co pozwala na unowocześnienie oprogramowania i sprzętu.

          Szkoła, jako placówka jest postrzegana przez uczniów poprzez swoje wyposażenie, pomoce i stosowane procedury, jako miejsce obrazujące zachodzące w świecie zmiany technologiczne. Nowoczesność zauważana w mieście, nowe rozwiązania techniczne są obecne w naszej szkole. Nauczyciele doskonaląc swoje kwalifikacje będą mogli sprostać wymaganiom wynikającym z tempa zmian technologicznych.


           

          5. Otoczenie kulturowe


           

          Otoczenie kulturowe szkoły odwołuje się do najbliższego otoczenia kulturowego ucznia. Uczy go jak docenić takie wartości, jak "mała ojczyzna", regionalna gwara, tradycja, strój i obrzędowość ludowa. Poddane takiej edukacji dziecko potrafi zachować własną kulturę, tożsamość, szanować, pielęgnować, a poprzez własny rozwój wzbogacać ją, by później przekazać ją następcom. Edukacja regionalna pozwala na zdobycie wiedzy o regionie, jego przeszłości, tradycji, zbliża do wartości materialnych i duchowych, intelektualnych, moralnych, religijnych i sprzyja identyfikowaniu się z nim. Nasza miejscowość leży w Małopolsce, krainie bogatej w zabytki. W Małopolsce odnajdujemy zabytki wpisane w Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Naturalnego UNESCO. Są to obiekty bardzo różnorodne, ale łączy je jedno - są zabytkami o wybitnym znaczeniu dla dziedzictwa Ziemi. Malownicze, strzeliste kościółki, często kryte gontami, łemkowskie cerkwie z baniastymi hełmami, wiejskie dwory - bogactwo architektury drewnianej szczególnie dobrze zachowało się właśnie w regionie Małopolski. Kraków i Małopolska, rodzinne strony Karola Wojtyły - Papieża Jana Pawła II. Jako baza wyjściowa dla realizacji ścieżki powinna służyć nie miejscowość, czy szkoła, lecz rodzina.

          Położenie Tenczynka, niedaleko Krakowa, sprzyja rozwojowi kulturalnemu młodzieży. Młodzi ludzie chętnie uczestniczą w życiu kulturalnym szkoły. Wyjeżdżają do teatru, kina, na spotkania z ciekawymi ludźmi, koncerty, wycieczki, itp. Młodzież organizuje różne programy artystyczne, związane ze świętami państwowymi, kościelnymi i lokalnymi. Inscenizacje, śpiewy, deklamacje, wieczornice, łatwiejsze sztuki teatralne chętnie oglądane przez zaproszonych gości, rodziców i uczniów.

          Młodzież naszej szkoły organizuje również dyskoteki, programy artystyczne i akademie. Bierze aktywny udział w warsztatach i zajęciach integracyjnych, wyjeżdża na szkolenia.

          Szkoła, jako jedyna tego typu instytucja w środowisku lokalnym, ma duży wpływ na zmiany zachodzące w jej otoczeniu, ale równocześnie od elementów tego otoczenia zależy, w jakim stopniu zdoła zrealizować cele, dla których została powołana.


           

          MISJA SZKOŁY

          Nasza szkoła stwarza warunki do wszechstronnego rozwoju ucznia. System wychowawczy szkoły opiera się na ogólnie uznanych normach moralnych. Szkoła wspiera rodziców i dzieci.

          Wszystkie działania szkoły podporządkowane są misji naszej szkoły, w której:

          • najwyższym dobrem dla naszej szkoły jest UCZEŃ, który w miłej atmosferze i przy wzajemnej akceptacji zwiększa swoje szanse na osiągnięcie sukcesów w karierze szkolnej,

          • przygotowujemy do aktywnego i świadomego funkcjonowania we współczesnym świecie, kierując się uniwersalnymi wartościami takimi jak: dobro, miłość, godność, uczciwość, odpowiedzialność,

          • ukazujemy właściwe wzorce zachowań międzyludzkich, uczymy koleżeństwa, przyjaźni i szacunku dla drugiego człowieka, w uczniach chcemy zaszczepić postawy współpracy, innowacyjności i przedsiębiorczości, a także otwartości, wrażliwości na potrzeby innych oraz tolerancji,

          • kształcimy postawy patriotyczne przejawiające się w poczuciu silnej więzi emocjonalnej, społecznej i kulturowej z własnym narodem, jego historią i tradycją,

          • spełniając oczekiwania środowiska, kształcimy w duchu uniwersalnych wartości absolwenta kreatywnego i przedsiębiorczego, aby mógł aktywnie, świadomie i pięknie żyć we współczesnym świecie,

          • organizujemy nauczanie i wychowanie zgodnie z duchem czasu w celu dobrego przygotowania młodego człowieka do samodzielnego funkcjonowania we współczesnej rzeczywistości, kierując się zasadami dobra, prawdy i piękna, proponujemy zajęcia prowadzące do rozwoju intelektualnego i duchowego,

          • uwrażliwiamy na piękno świata, budzimy szacunek dla środowiska naturalnego. Podążając za wymogami współczesnej cywilizacji, uczymy jak mądrze i odpowiedzialnie czerpać z jej dorobku,

          • troszczymy się o jego bezpieczeństwo i zdrowie,

          • naszym przesłaniem jest wykreowanie absolwenta o wszechstronnie wykształconej osobowości i umiejętnościach takich, które zapewnią mu odpowiednie miejsce w otaczającej rzeczywistości,

          • pragniemy przygotować ucznia do podejmowania trudnych decyzji, samodzielnego myślenia oraz aktywnego udziału w życiu społecznym,

          • jesteśmy po to, aby wychowywać, uczyć i przygotować do zdobywania wiedzy i realizacji w dorosłym życiu. Kierujemy się wiedzą, doświadczeniem i intuicją w dążeniu do osiągnięcia celu, którym jest człowiek aktywny, otwarty, samodzielny, potrafiący odnaleźć się w otaczającym świecie.

            WIZJA SZKOŁY

            Szkoła musi być otwarta, dynamicznie rozwijająca się i ukierunkowana na oczekiwania uczniów, rodziców, jak i nauczycieli. Wszechstronny, harmonijny rozwój intelektualny, emocjonalny i fizyczny ucznia jest głównym celem pracy Szkoły i wszystkie działania podejmowane w tej placówce muszą służyć jego realizacji. Aby cel ten osiągnąć, konieczna jest zgodna i efektywna współpraca wszystkich nauczycieli, wychowawców oraz ludzi i instytucji wspomagających szkołę. Będziemy dążyć do stworzenia szkoły, która wspierając rodziców w wychowaniu, przygotuje uczniów w atmosferze wzajemnego zaufania do dalszej nauki i życia. Pomoże im rozpoznawać swoje potrzeby, dokonywać wyborów oraz nauczy szacunku do historii, tradycji i kultury. Chcemy, aby szkoła także przygotowała uczniów do życia w społeczeństwie obywatelskim, w którym będą potrafili odpowiednio wartościować zjawiska społeczne, wyrażać własne poglądy i opinie, szukać rozwiązań oraz być aktywni. Szkoła to organizacja rodziców, nauczycieli, pracowników administracji i obsługi, którzy współpracują ze sobą w sposób uporządkowany oraz skoordynowany, aby osiągnąć pewien zestaw celów.

            Do funkcjonowania placówki niezbędne jest:

          • ukierunkowanie sprawy na wspólny cel,

          • jasne, precyzyjne określenie celów do osiągnięcia,

          • pozytywne motywowanie do realizacji podstawowych celów,

          • umożliwianie, zachęcanie oraz mobilizowanie do wszechstronnego działania,

          • preferowanie przez środowisko szkolne takich wartości jak: szacunek, godność, patriotyzm, prawdomówność, tolerancja i akceptacja;

          • inspirowanie nauczycieli i uczniów do twórczego działania, samodzielnego konstruowania indywidualnych planów rozwoju, kształcenie umiejętności podejmowania decyzji, rozwiązywania problemów społecznych oraz osobistych,

          • integrowanie szeroko rozumianego środowiska szkoły i mobilizowanie go do wspólnej pracy.

            Priorytety:

          • Organizować procesy edukacyjne umożliwiające uczniom powiązanie różnych dziedzin wiedzy i jej wykorzystanie.

          • Dążyć do kształtowania umiejętności uczenia się od siebie oraz dzielenia posiadaną wiedzą.

          • Pobudzać chęć poszerzania horyzontów myślowych.

          • Zapewniać wysoki poziom edukacji.


           

          MODEL ABSOLWENTA


           

          Sylwetka ucznia kończącego naukę w Szkole Podstawowej w Tenczynku

          Absolwent Szkoły Podstawowej jest przygotowany do dalszej nauki zgodnie z  obowiązującymi standardami. Samodzielnie funkcjonuje w naturalnym otoczeniu: w domu i  szkole. Pozytywnie patrzy na otaczający go świat, siebie i innych ludzi. Traktuje naukę, jako coś oczywistego, atrakcyjnego, choć na ogół nie uczy się bezkrytycznie wszystkiego. Ma określony, dość szeroki krąg zainteresowań, którym poświęca swój czas i które stara się rozwijać.

          Jest otwarty. Wykorzystuje możliwości, jakie stwarza mu dom i szkoła. Rozumie, (choć nie znaczy to, że przyjmuje z entuzjazmem) ograniczenia wynikające z jego wieku. Chętnie i  skutecznie nawiązuje komunikację, prezentując swój punkt widzenia i rozważając poglądy innych. Łatwo nawiązuje współpracę z innymi ludźmi. Interesuje się stawianymi przed nim zadaniami; potrafi planować swoje działania na rzecz ich realizacji.

          Jest odpowiedzialny. Stara się przewidzieć skutki swoich działań, wykorzystuje wcześniejsze doświadczenia i gotów jest ponosić konsekwencje swoich czynów. Cieszy się z  sukcesów. Akceptuje porażki. Napotykając na problem stara się go rozwiązać. Jeżeli trzeba, zwraca się o pomoc do osób ze swojego najbliższego otoczenia i korzysta z niej. Działając w  grupie poczuwa się do współodpowiedzialności za efekty jej aktywności. Szanuje i pielęgnuje tradycje rodziny, szkoły, kraju.

          Jest ciekawy świata. Chętnie gromadzi wiadomości korzystając z różnych źródeł. Dostrzega złożoności i związki przyczynowo skutkowe. Stara się poszerzać swoją wiedzę, rozwiązuje problemy w sposób twórczy, jest aktywny umysłowo, wykorzystuje nowe źródła wiedzy.

          Jest krytyczny. Potrafi selekcjonować i porządkować zdobywane informacje i ocenić ich przydatność do określonego celu.

          Jest rozważny. Zna zagrożenia związane z życiem w swoim środowisku; modyfikuje swoje zachowanie w ich przewidywaniu. Potrafi zapewnić bezpieczeństwo sobie i innym. Postępuje zgodnie z zasadami higieny.

          Jest prawy. Rozróżnia dobre i złe uczynki w oparciu o system wartości obowiązujący w jego otoczeniu. W swoim zachowaniu wykazuje dobre intencje. Spieszy z pomocą tym, którzy jej potrzebują.

          Jest tolerancyjny. Rozumie, że różnice między ludźmi są czymś normalnym i pożądanym. W każdym stara się znaleźć coś dobrego i zrozumieć go.

          Jest punktualny. Dotrzymuje terminów. Sprawnie planuje swoje zajęcia. Szanuje swój czas i innych ludzi.

            KONCEPCJA PRACY SZKOŁY W POSZCZEGÓLNYCH OBSZARACH

          PLAN DZIAŁAŃ SZKOŁY

          Celem głównym kształcenia i wychowania w naszej szkole jest ukształtowanie człowieka aktywnego, otwartego oraz samodzielnego. Celem dyrektora i grona pedagogicznego jest pomoc szkole w skutecznym wprowadzaniu zmian ukierunkowanych na podniesienie poziomu nauczania, wychowania i opieki. Zmiany te będą możliwe, jeżeli zostaną stworzone odpowiednie warunki, sprzyjające wdrażaniu planowanych działań w następujących dziedzinach (obszarach):

          1. KSZTAŁCENIE - utrzymanie wysokiej jakości pracy dydaktycznej szkoły.

          Na poziom pracy dydaktycznej szkoły ogromny wpływ ma diagnozowanie osiągnięć edukacyjnych uczniów na różnych etapach ich kształcenia. Dobra diagnoza jest podstawą do działań naprawczych, zwrócenia uwagi na słabiej opanowane umiejętności i wiadomości.

          W szkole funkcjonuje system badania osiągnięć ucznia, systematycznie udoskonalany, podlegający ocenie i ewaluacji.

           

          Podczas pełnienia nadzoru pedagogicznego dyrektor szkoły będzie nadal dokładnie analizować efektywność stosowanych przez nauczycieli form i metod pracy. Prowadzone dotychczas, systematyczne obserwacje wykazały dużą różnorodność metod pracy, w tym także metod nowoczesnych, aktywizujących uczniów.

          W pracy dydaktycznej szkoły niezmiernie ważne jest wyjście z odpowiednią ofertą edukacyjną zarówno do uczniów zdolnych, jak i mających trudności w nauce. Zajęcia z uczniami zdolnymi prowadzone są w szkole już od klas I - III. Celem zajęć jest wspomaganie ich rozwoju, rozwijanie zainteresowań i przygotowanie do udziału w różnorodnych konkursach szkolnych i pozaszkolnych. Szkoła stwarza uczniom (nie tylko zdolnym) możliwość odniesienia sukcesu poprzez udział w różnorodnych konkursach i zawodach sportowych. Na bogaty kalendarz konkursów szkolnych składają się konkursy: czytelnicze, ortograficzne, sportowe, plastyczne, matematyczne, recytatorskie, ekologiczne, przyrodnicze, historyczne.

          Uczniowie biorą również udział w konkursach przedmiotowych oraz korzystają z różnorodnej oferty zawodów sportowych odnosząc w nich liczne sukcesy.

           

          W następnych latach działania te należy prowadzić nadal, zdecydowanie zwiększając ofertę edukacyjną dla uczniów zdolnych, pozyskując na ten cel środki z różnych źródeł pozabudżetowych (fundusze unijne, granty).

          Obok pracy z uczniami zdolnymi nauczyciele podejmują wiele działań służących wyrównywaniu szans edukacyjnych dzieci z trudnościami w nauce. Dla uczniów tych są prowadzone zajęcia dydaktyczno - wyrównawcze, rewalidacyjne, logopedyczne, korekcyjno-kompensacyjne. Ponieważ liczba dzieci potrzebujących pomocy w nauce i indywidualnych działań terapeutycznych stale rośnie, za ważne zadania należy uznać stworzenie systemu profesjonalnej pomocy dzieciom o specjalnych potrzebach edukacyjnych.

          Wskazane jest, by w najbliższych latach skoncentrować uwagę na opracowaniu i realizacji projektów edukacyjnych oraz wprowadzić innowacje pedagogiczne. Stworzy to niewątpliwie możliwości rozwoju oraz samorealizacji uczniom naszej szkoły.

           

          2.WYCHOWANIE I OPIEKA – wspieranie zainteresowań i uzdolnień uczniów.

          Działania wychowawcze i opiekuńcze szkoły są bardzo ważne. Dużą wagę przywiązujemy do diagnozowania oczekiwań rodziców, uczniów i nauczycieli w zakresie wychowania i opieki. Będzie to również priorytetem szkoły w przyszłości. Tak jak do tej pory systematycznie należy badać oczekiwania rodziców uczniów klas I wobec szkoły, adaptację sześciolatków, zajęć pozalekcyjnych, a także bezpieczeństwo w szkole i klimat w niej panujący. Za podstawowy cel działań wychowawczych uznajemy wspieranie zainteresowań i uzdolnień dzieci poprzez ofertę zajęć pozalekcyjnych, których efektem jest rozwój postaw społecznych przez udział uczniów w akcjach charytatywnych, projektach wychowawczych i pracach na rzecz społeczności szkolnej.

          Warto także promować uczestnictwo w wolontariacie na rzecz ludzi starszych i chorych poprzez docenienie i upowszechnienie takich postaw. Zajęcia pozalekcyjne są szansą na zagospodarowanie wolnego czasu uczniów. Dzieci mogą doskonalić swoje uzdolnienia, uczestnicząc w następujących zajęciach rozwijających: plastyczne, języków obcych, teatralne, matematyczne, polonistyczne, przyrodnicze, informatyczne i sportowe.

          W ramach oddziaływań wychowawczych należy kontynuować rozwijanie demokracji i samorządności w szkole poprzez wspomaganie działań samorządowych, wykorzystanie inicjatyw i pomysłów uczniowskich do uatrakcyjnienia szkolnego życia (organizację akcji charytatywnych, zbiórek surowców wtórnych, działalność S.R.U., wprowadzenie konkursu na najlepszą klasę w aspekcie osiąganych wyników w nauce i zachowaniu). Bardzo ważnym elementem wychowawczym szkoły jest kształtowanie postaw patriotycznych naszych uczniów.

           

           

          Umiejętności nauczycieli w zakresie radzenia sobie z trudnymi sytuacjami wychowawczymi są i winny być systematycznie doskonalone poprzez udział w szkoleniach i warsztatach Rady Pedagogicznej.

           

          Ważnym zadaniem dyrektora szkoły w najbliższej przyszłości będzie inspirowanie nauczycieli do udziału w różnego rodzaju projektach edukacyjnych. Nowe możliwości w tym zakresie otwiera Internet.

          Wielu uczniów wymaga pomocy materialnej. Od wielu lat organizowane są różne formy takiej pomocy (obiady dla uczniów finansowane przez GOPS oraz sponsorów prywatnych,dofinansowanie wypoczynku). Działania tego typu będą również prowadzone w następnych latach.

           

          3. KADRA PEDAGOGICZNA – podnoszenie kompetencji nauczycielskich .

          Bardzo mocną stroną pracy Szkoły Podstawowej w Tenczynku jest kadra pedagogiczna. Wielu nauczycieli posiada przygotowanie do prowadzenia dwu i więcej przedmiotów. Aby zaspokoić specjalne potrzeby edukacyjne uczniów, nauczyciele muszą doskonalić swoje umiejętności i korzystać z różnych form zewnętrznego i wewnętrznego doskonalenia.

          W zakresie wiedzy za ważne należy uznać nie tylko podnoszenie poziomu kompetencji specjalistycznych, przedmiotowych, ale także coraz lepszą znajomość przepisów prawa i podstaw psychologii. W zakresie umiejętności należy zadbać o doskonalenie takich kompetencji kadry pedagogicznej jak: umiejętności komunikacyjne i negocjacyjne, pracy zespołowej, pracy z dzieckiem o specjalnych potrzebach edukacyjnych, rozwiązywania problemów, planowania własnej pracy. W dalszym ciągu należy zachęcać nauczycieli do udziału w różnych projektach edukacyjnych, do różnych form doskonalenia, wymiany doświadczeń, pogłębionej nauczycielskiej refleksji, a także zdobywania kolejnych szczebli awansu zawodowego.

          Za rzecz niezmiernie ważną w prowadzeniu polityki kadrowej i nadzoru pedagogicznego należy uznać utrzymywanie dobrych relacji interpersonalnych i właściwy klimat szkoły. Szkoła powinna być miejscem, w którym obowiązują przejrzyste zasady i wartości, wszyscy czują się bezpiecznie i w wysokim stopniu utożsamiają się z działaniami zespołowymi. Tak jest w naszej szkole i tak będzie nadal. W ramach nadzoru pedagogicznego należy preferować u nauczycieli takie cechy jak samodzielność, samodyscyplina, rozwaga, odpowiedzialność, rzetelność, sprawiedliwość, refleksyjność i twórczy krytycyzm.

           

           

          4. WSPÓŁPRACA ZE ŚRODOWISKIEM – wzmocnienie pozycji szkoły w środowisku lokalnym.

          Szkoła cieszy się bardzo dobrą opinią w środowisku, pełniąc, obok funkcji oświatowych, także funkcję ośrodka integrującego społeczeństwo wsi. Rodzice aktywnie uczestniczą w życiu szkoły. Rodzice dzielą się opiniami na temat pracy szkoły oraz procesu nauczania. Swoje uwagi, wnioski i spostrzeżenia składają do nauczycieli i dyrektora. W szkole prężnie działa Rada Rodziców inicjując działania wspierające pomysłami i finansami pracę szkoły. Rodzice uczestniczą w podejmowaniu decyzji dotyczących zatwierdzania podstawowych dokumentów pracy szkoły, organizacji uroczystości szkolnych, wycieczek, zabaw i imprez. Należy te zwyczaje kontynuować i rozwijać poprzez wprowadzenie : nowych aktywizujących form spotkań z rodzicami (np.warsztaty, rodzinne zajęcia artystyczne, wspólne organizowanie imprez klasowych i szkolnych, aktywniejszy udział rodziców w tworzeniu dokumentów szkolnych regulujących życie szkoły).

          Rodzice napotykają w codziennym życiu na wiele problemów w wychowaniu dzieci. Szkoła zawsze starała się ich wspomagać, udzielając porad, organizując spotkania ze specjalistami, konsultacje, pedagogizację rodziców i inne formy. Te działania należy usystematyzować i poszerzyć tak, aby we współpracy ze specjalistami Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej, udzielać rodzicom profesjonalnej pomocy w coraz bardziej skomplikowanych problemach pedagogicznych, ale często także psychologicznych, zdrowotnych, materialnych czy prawnych.

          Aby pomóc dzieciom i ich rodzinom, szkoła nadal będzie ściśle współpracować z instytucjami i organizacjami.

          Najważniejsze z nich to:

          • Poradnia Psychologiczno - Pedagogiczna - pomoc dzieciom o specjalnych potrzebach edukacyjnych, doskonalenie nauczycieli.

          • Policja - działalność prewencyjna.

          • Gminny Biblioteka Publiczna w Tenczynku - korzystanie z oferty kulturalnej, udział w konkursach, współpraca w przygotowywaniu okolicznościowych imprez i wystaw, rozwój czytelnictwa, wspólne konkursy.

          • Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych - zajęcia profilaktyczne dla uczniów, pomoc rodzinom z problemami.

          • Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej - współpraca w zakresie udzielania pomocy materialnej uczniom i rodzinom oraz dożywania.

          • Kluby i organizacje sportowe - zajęcia sportowe dla uczniów.

          • i Ochotnicza Straż Pożarna – profilaktyka przeciwpożarowa, zawody sportowo – pożarnicze.

             

            Należy wspierać takie przedsięwzięcia jak: organizacja imprez kulturalnych dla środowiska, udział w gminnych imprezach sportowych i kulturalnych, akcjach charytatywnych, wolontariacie.


           


           

          5.SYSTEMATYCZNA POPRAWA BAZY MATERIALNEJ SZKOŁY

          Nadal należy dbać o poprawę bazy do nauczania oraz właściwy stan techniczny obiektu, o bezpieczne warunki pracy i nauki.

           

          Zadania do realizacji:

          - uzupełnienie wyposażenia pracowni, w szczególności klas I-III w sprzęt multimedialny, komputerowy i oprogramowanie oraz pomoce dydaktyczne,

          - systematyczna wymiana mebli w pracowniach i gabinetach. modernizacja pokoju nauczycielskiego – doprowadzenie węzła sanitarnego,

          - utworzenie nowego węzła sanitarnego na piętrze dla klas I-III i uczniów przebywających w świetlicy szkolnej

          - wydzielenie terenu i wyposażenie go w urządzenia sportowe – mini-boisko

          - zaadoptować strych i przekształcić w sale świetlicowe dla uczniów klas I – III.

          - podjęcie działań w celu dostosowania szkoły do potrzeb osób niepełnosprawnych.


           


           

           

           

           

           


           


           


           

          RAPORT Z EWALUACJI WEWNĘTRZNEJ KONCEPCJI PRACY

          SZKOŁY PODSTAWOWEJ IM. WŁADYSŁAWA JAGIEŁŁY W TENCZYNKU

          Szkoła Podstawowa w Tenczynku działa zgodnie z przyjętą koncepcją pracy na lata 2017 – 2020. Zawiera jasno określone cele i założenia, misję i wizję naszej placówki oraz model absolwenta, który jest osiągany poprzez ukierunkowane działanie skierowane na potrzeby uczniów, uwzględniające ich potrzeby rozwojowe, specyfikę pracy placówki oraz zidentyfikowane oczekiwania środowiska lokalnego. Załączniki do niniejszego dokumentu są spójne z jego treścią m.in. takie dokumenty jak: Plan Pracy Szkoły, Program Wychowawczy, Szkolny Program Profilaktyki, Plan Pracy Biblioteki Szkolnej, Plan Pracy Pedagoga, a także Plan Nadzoru Pedagogicznego opracowany przez dyrektora na każdy rok szkolny.
          Koncepcja pracy szkoły jest dostępna dla rodziców i uczniów na stronie internetowej.


           

          WNIOSKI I REKOMENDACJE

          1. Uczniowie na ogół chętnie chodzą do szkoły i prawie wszyscy wiedzą, czego oczekują od nich nauczyciele.

          2. Większość uczniów i rodziców uważa, że zadania podejmowane przez szkołę są celowe

            i przynoszą oczekiwane efekty.

          3. Uczniowie, rodzice i nauczyciele dostrzegają potrzebę zmian dotyczących głównie wyposażenia szkoły oraz jej warunków lokalowych i składają swoje propozycje.

          4. Prawie wszyscy uczniowie i rodzice uważają, że działania podejmowane przez szkołę wzbogacają ofertę edukacyjną.

          5. Za celowe i przynoszące oczekiwane efekty są działania związane z kształtowaniem postaw patriotycznych, prozdrowotnych i ekologicznych.

          6. Uczniowie szkoły czują się bezpiecznie (niewielu uczniów uważa, że działania szkoły są niewystarczające).

          7. Nadal należy angażować rodziców i uczniów do aktywnego uczestnictwa w życiu szkoły.

          8. Analizować i modyfikować programy profilaktyczne i wychowawcze zgodnie z potrzebami oraz oczekiwaniami rodziców i uczniów.

             

          Co robimy dobrze?

           

           

          • Szkoła posiada koncepcję pracy, która jest realizowana.

          • Inicjujemy programy edukacyjne, takie jak Erasmus plus.

          • W ramach realizacji tej koncepcji unowocześniono bazę szkoły, wzbogacając ją o: o nowe komputery , rzutniki multimedialne , nowe pozycje w księgozbiorze biblioteki szkolnej.

          • Wzbogacenie bazy placówki przyczyniło się do propagowania nowoczesnych metod pracy, mobilizujących nauczycieli i uczniów, w konsekwencji podnoszących jakość nauczania.

          • Prowadzona systematycznie strona internetowa szkoły umożliwia promocję osiągnięć naukowych, artystycznych i sportowych uczniów.

           

          Co jest naszym problemem do rozwiązania?

          • Nie wszyscy uczniowie i rodzice znają i rozumieją koncepcję pracy szkoły.

          • Zbyt mała jest różnorodność zajęć dodatkowych, które nie realizują wszystkich potrzeb uczniów.

          • Brak zaangażowania części rodziców w działania na rzecz szkoły.

          • Uczniowie zbyt rzadko inicjują działania na rzecz własnego rozwoju i rozwoju szkoły.

           

          KIERUNKI DO DALSZEJ PRACY

          1. Należy podjąć działania prowadzące do tego, że wszyscy uczniowie będą czuli się bezpiecznie.

          2. W dalszym ciągu pracować nad uatrakcyjnieniem zajęć.

          3. Rozszerzyć ofertę zajęć pozalekcyjnych.

          4. Wszyscy nauczyciele powinni realizować koncepcję pracy szkoły w zakresie rozwoju wszystkich uczniów.

             

          5. Analizować i modyfikować programy profilaktyczne i wychowawcze zgodnie z potrzebami oraz oczekiwaniami rodziców i uczniów.

             

          6. Poprawić wyposażenie klasopracowni w celu zapewnienia odpowiedniego poziomu kształcenia.

             

          7. Zweryfikować programy nauczania i metody nauczania pod kątem przygotowania do sprawdzianu ósmoklasisty.

             

          8. Propagować zdrowy styl życia i prowadzić działania przeciwdziałające nałogom.

             

          9. Dbać lepiej o wizerunek szkoły w środowisku poprzez prezentowanie swoich osiągnięć i prowadzenie działań promocyjnych.

             

          10. Należy dbać, aby koncepcja pracy szkoły była powszechnie znana i określała kierunki dalszej pracy nauczycieli i uczniów.

             

          11. Zapoznać rodziców i uczniów z założeniami koncepcji pracy szkoły na pierwszych wrześniowych spotkaniach. Przypomnieć im, że założenia koncepcji szkoła realizuje poprzez różne działania: edukacyjne, wychowawcze i opiekuńcze.

             

          12. Inspirować nauczycieli do podejmowania nowatorskich działań, wprowadzania innowacji pedagogicznych.

             

          13. Zachęcanie nauczycieli do podejmowania różnych form doskonalenia zawodowego.