• PROCEDURA ZWALNIANIA UCZNIÓW Z ZAJĘĆ EDUKACYJNYCH
          ORAZ USPRAWIEDLIWIANIA NIEOBECNOŚCI UCZNIÓW
          W SZKOLE PODSTAWOWEJ IM. WŁADYSŁAWA JAGIEŁŁY

          W TENCZYNKU

           

          Podstawa prawna:
          · Konstytucja Rzeczpospolitej Polskiej z dn. 02.04.1997r. ( Dz.U.1997, Nr 78, poz.483 Art.15: „Nauka
          jest obowiązkowa do ukończenia 18 roku życia”

          · Ustawa z dn. 07.09.1991r. o systemie oświaty ( Dz. U. 1991, Nr 95, poz. 425) Art.18: „Rodzice /prawni opiekunowie dziecka podlegającego obowiązkowi szkolnemu są obowiązani do zapewnienia regularnego uczęszczania dziecka na zajęcia szkolne”
          · Statut Szkoły Podstawowej w Tenczynku

           

          I. ZASADY ZWALNIANIA UCZNIÓW Z ZAJĘĆ SZKOLNYCH

          OKREŚLONYCH PRZEPISAMI PRAWA
          1. Dyrektor może zwolnić ucznia z zajęć na podstawie odpowiednich zapisów w statucie Szkoły oraz rozporządzenia MEN z dnia 30.04.2007 r. w sprawie warunków i sposobu oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów z późn. zm..
          2. Zwolnienia te dotyczą:
          a) zajęć z wychowania fizycznego i informatyki na prośbę rodziców przy jednoczesnym okazaniu opinii lekarza;
          b) z wychowania do życia w rodzinie, gdy rodzice złożyli podanie lub oświadczenie z wyrażeniem życzenia, by dziecko na te zajęcia nie uczęszczało.

           

          II. PROCEDURA POSTĘPOWANIA ZWALNIANIA UCZNIA Z ZAJĘĆ
          WYCHOWANIA FIZYCZNEGO:

          1. W uzasadnionych przypadkach uczeń może być zwolniony na czas określony z zajęć wychowania fizycznego.
          2. Uczeń może być zwolniony z zajęć wychowania fizycznego ze względu na przeciwwskazania zdrowotne. Zwolnienie to nie odnosi się jednak do obecności ucznia na zajęciach wychowania fizycznego.
          3. W wyjątkowych sytuacjach mogą zwolnić ucznia z ćwiczeń na zajęciach wychowania fizycznego rodzice /opiekunowie prawni, poprzez dokonanie umotywowanej pisemnej formy.
          4. Dokumentację dotyczącą doraźnych zwolnień z zajęć wychowania fizycznego przechowuje nauczyciel do końca roku szkolnego (31 sierpnia).
          5. Dłuższe zwolnienie ucznia z zajęć wychowania fizycznego musi być poparte odpowiednim zaświadczeniem wystawionym przez lekarza.
          6. Zaświadczenie lekarskie, wskazujące na konieczność zwolnienia ucznia z zajęć wychowania fizycznego na okres nie dłuższy niż 1 miesiąc, należy przekazać nauczycielowi wychowania fizycznego, który obowiązany jest przechowywać je do końca roku szkolnego tj. 31 sierpnia.
          7. Zaświadczenie lekarskie wystawione na okres dłuższy niż miesiąc, jednak nie obejmującego całego semestru, należy złożyć wraz z podaniem w sekretariacie szkoły. W przypadku dostarczenia kolejnego/kolejnych zaświadczeń dyrektor szkoły wydaje decyzje o zwolnieniu ucznia z zajęć wychowania fizycznego.

          8. Zwolnienie może dotyczyć w pierwszego lub drugiego półrocza lub całego roku szkolnego, w zależności od wskazań lekarza zawartych w zaświadczeniu o ograniczonych możliwościach uczestniczenia ucznia w zajęciach.
          9. O zwolnienie ucznia z zajęć wychowania fizycznego występują rodzice/opiekunowie prawni. Składają podanie do dyrektora szkoły w sekretariacie wraz z dołączonym zaświadczeniem lekarskim. Zebrana dokumentacja jest rejestrowana w sekretariacie szkoły.
          10. Podanie należy przedłożyć dyrektorowi niezwłocznie po uzyskaniu zaświadczenia od lekarza, jednak nie później niż:
          a/ w przypadku zwolnienia dotyczącego I półrocza – do 15 września danego roku szkolnego,
          b/ w przypadku zwolnienia dotyczącego II półrocza – do 10 lutego danego roku szkolnego.
          c/ w przypadku zdarzeń losowych i zaświadczeń lekarskich wystawionych w ciągu roku szkolnego rodzice składają podania poza ustalonymi wyżej terminami, jednak niezwłocznie po uzyskaniu zaświadczenia lekarskiego.
          11. Zaświadczenie lekarskie zwalniające ucznia z ćwiczeń z wsteczną datą będzie respektowane od daty złożenia zaświadczenia. Zwolnienie nie dostarczone w terminie będzie ważne od daty jego złożenia w sekretariacie.
          12. Dyrektor szkoły wydaje decyzję o zwolnieniu ucznia z zajęć w terminie do 7 dni roboczych od daty wpływu podania. Rodzice/opiekunowie prawni odbierają decyzję dyrektora w sekretariacie szkoły.
          13. W przypadku decyzji odmownej rodzice/opiekunowie mogą się odwołać za pośrednictwem dyrektora do Małopolskiego Kuratora Oświaty.
          14. O zwolnieniu ucznia z zajęć poinformowany zostaje nauczyciel prowadzący zajęcia oraz wychowawca ucznia. Fakt przyjęcia informacji do wiadomości potwierdzają podpisem złożonym na decyzji.
          15. Sposób oceniania i klasyfikowania ucznia z danego przedmiotu nauczania normalizuje Wewnętrzny System Oceniania. Uzyskane zwolnienie z zajęć w trakcie roku szkolnego i nieobecności na lekcjach, które nie przekroczyły połowy wymaganego czasu są podstawą do wystawienia oceny
          i klasyfikowania ucznia z danego przedmiotu.
          16. W przypadku zwolnienia ucznia z zajęć wychowania fizycznego przez cały semestr w dokumentacji przebiegu nauczania zamiast oceny klasyfikacyjnej wpisuje się „zwolniony”.
          17. Uczeń zwolniony z zajęć wychowania fizycznego ma obowiązek być obecny na tych zajęciach, także w przypadkach, gdy lekcje te są pierwszymi lub ostatnimi zajęciami w danym dniu.
          18. W wyjątkowych wypadkach, uczeń może być zwolniony z ostatnich lub pierwszych godzin lekcji wychowania fizycznego, na podstawie pisemnego wniosku rodziców/opiekunów prawnych złożonego w sekretariacie i po uzyskaniu zgody dyrektora szkoły. O tym fakcie informowani są nauczyciel wychowania fizycznego oraz wychowawca klasy.
          19. Uczeń zwolniony z zajęć do domu ma zaznaczone w dzienniku nieobecności usprawiedliwione.
          20. Zawarte w zaświadczeniu lekarskim ewentualne ograniczenia, skutkujące zwolnieniem z wykonywania wybranej grupy ćwiczeń, nie są podstawą do zwolnienia ucznia z zajęć wychowania fizycznego, który zobowiązany jest uwzględnić zalecenia lekarza w pracy z uczniem.
          21. Z niniejszą procedurą zapoznaje uczniów nauczyciel wychowania fizycznego na pierwszych zajęciach w danym roku szkolnym, natomiast wychowawca klasy rodziców (opiekunów) na pierwszym zebraniu z rodzicami.

           

          III. PROCEDURA ZWOLNIENIA Z ZAJĘĆ KOMPUTEROWYCH
          1. Dyrektor szkoły zwalnia ucznia z zajęć komputerowych na podstawie opinii o ograniczonych możliwościach uczestniczenia ucznia w tych zajęciach, wydanej przez lekarza, na czas określony w tej opinii.
          2. Jeżeli okres zwolnienia ucznia z  zajęć komputerowych, uniemożliwia ustalenie śródrocznej lub rocznej oceny klasyfikacyjnej, w dokumentacji przebiegu nauczania zamiast oceny klasyfikacyjnej wpisuje się „zwolniony” albo „zwolniona”.
          3. Uczniowi zwolnionemu z zajęć komputerowych szkoła zapewnia opiekę podczas trwania tych zajęć. W szczególnych przypadkach, gdy lekcje te są pierwszymi lub ostatnimi zajęciami w danym dniu, uczeń może być zwolniony z tego obowiązku na podstawie pisemnego wniosku rodziców (opiekunów
          prawnych) złożonego u wychowawcy klasy .O tym fakcie informowani są dyrektor szkoły i nauczyciel zajęć komputerowych.

           

          IV. PROCEDURA ZWOLNIENIA Z ZAJĘĆ WYCHOWANIA DO ŻYCIA W RODZINIE
          1. Uczniowie mają obowiązek uczestnictwa w zajęciach wychowania do życia w rodzinie.
          2. Dyrektor szkoły zwalnia ucznia z zajęć wychowania do życia w rodzinie tylko na pisemną, uzasadnioną rezygnację rodziców o udziale ich dziecka w tych zajęciach.
          3.  Zwalnianie z pojedynczych zajęć odbywa się na ogólnych zasadach przyjętych w szkole..

           

          V. PROCEDURA ZWOLNIENIA Z ZAJĘĆ RELIGII
          1. Oświadczenie o uczestnictwie ucznia w lekcjach religii katolickiej składają rodzice (prawni opiekunowie), zapisując dziecko do Szkoły. Oświadczenie jest składane na cały okres nauki ucznia w Szkole.
          2. Rodzice (opiekunowie) ucznia mogą wystąpić do dyrektora o zwolnienie ucznia z uczestnictwa w lekcjach religii. Składają podanie do dyrektora szkoły do dnia 20 września danego roku szkolnego.
          3. W przypadku, gdy rodzice ucznia (prawni opiekunowie) chcą zmienić oświadczenie w trakcie roku szkolnego, wymagane jest pisemne uzasadnienie decyzji, podpisane przez oboje rodziców (prawnych opiekunów). Zmiana jest możliwa nie później niż 2 tygodnie przed klasyfikacyjnym posiedzeniem rady pedagogicznej.
          4. Dyrektor szkoły zwalnia ucznia do końca danego etapu edukacyjnego z nauki religii. O zwolnieniu ucznia z zajęć poinformowany zostaje nauczyciel prowadzący zajęcia oraz wychowawca ucznia. Fakt przyjęcia informacji do wiadomości potwierdzają podpisem złożonym na decyzji.
          5. Uczniowi zwolnionemu z religii szkoła zapewnia opiekę podczas trwania tych zajęć. W szczególnych przypadkach, gdy lekcje te są pierwszymi lub ostatnimi zajęciami w danym dniu, uczeń może być zwolniony z tego obowiązku na podstawie pisemnego wniosku rodziców/opiekunów prawnych, złożonego w sekretariacie szkoły i po uzyskaniu zgody dyrektora szkoły. O tym fakcie informowani są nauczyciel prowadzący zajęcia oraz wychowawca klasy.
          6. Uczniom nieuczęszczającym na religię nie wpisuje się nieobecności.
          7. W przypadku zwolnienia ucznia z nauki religii w dokumentacji przebiegu nauczania zamiast oceny klasyfikacyjnej wstawia się kreskę.

           

          VI. OGÓLNE ZASADY REALIZACJI OBOWIĄZKU SZKOLNEGO.
          EGZEKUCJA OBOWIĄZKU SZKOLNEGO

          1. Uczeń ma obowiązek systematycznego i punktualnego uczęszczania na zajęcia szkolne.
          2. Obecność ucznia jest sprawdzana na każdej lekcji i zajęciach pozalekcyjnych.
          3. Zastępstwa są obowiązkowymi lekcjami i wymagana jest na nich obecność uczniów.
          4. Dni, w których odrabiane są zajęcia lekcyjne z innego dnia są normalnym dniem szkolnym, podczas którego jest wymagana obecność ucznia.
          5. Spóźnienie spowodowane wypadkiem losowym, niezależnym od ucznia może być usprawiedliwione po przedstawieniu odpowiedniego wyjaśnienia.
          6. Nauczyciele i wychowawcy :
          a) mają obowiązek systematycznie zaznaczać nieobecności uczniów w dzienniku lekcyjnym oraz zajęć pozalekcyjnych,
          b) mają obowiązek informowania rodziców (prawnych opiekunów) o nieobecnościach ich dzieci w szkole,
          c) mają prawo stosować regulaminowe kary za nieusprawiedliwione nieobecności ucznia.
          7. Rodzice lub opiekunowie prawni:
          a) mają obowiązek kontrolować czy ich dziecko uczęszcza regularnie na zajęcia lekcyjne,
          b) ponoszą pełną odpowiedzialność za systematyczne uczęszczanie ucznia do szkoły
          c) ponoszą pełną odpowiedzialność za zakłócanie realizacji obowiązku szkolnego przez dziecko na skutek wyjazdów rodzinnych w celach turystycznych w ciągu roku szkolnego. Uczeń po takim powrocie ma być przygotowany do zajęć.
          8. Pedagog szkolny:
          a) ma obowiązek współpracowania z wychowawcami i nauczycielami w przypadku nieusprawiedliwionych nieobecności uczniów,
          b) ma obowiązek kontaktowania się z rodzicami uczniów, którzy nie realizują obowiązku szkolnego lub obowiązku nauki.
          9. Dyrektor Szkoły :
          a) ma obowiązek powiadamiania rodziców o nałożonych karach regulaminowych / administracyjnych/ za nieobecności ich dziecka w szkole,

          b) ma prawo karania uczniów za ich nadmierną absencję bez usprawiedliwienia stosując karę upomnienia i nagany.
          10. Szczegółowe zasady realizacji obowiązku szkolnego w Szkole Podstawowej w Tenczynku  normalizuje Procedura realizacji obowiązku szkolnego i egzekucji.

           

          VII. ZASADY ZWALNIANIA UCZNIÓW NA PROŚBĘ RODZICA:
          a/ z zajęć szkolnych (lekcyjnych i pozalekcyjnych)
          1. Ucznia można zwolnić tylko na pisemny wniosek rodziców zawierający rzeczowe uzasadnienie z formułą: Biorę na siebie odpowiedzialność za pobyt i bezpieczeństwo mojego dziecka z wyraźnym podpisem i datą wystawienia.

          2. Wniosek o zwolnienie uczeń powinien pokazać wychowawcy zaraz po przyjściu do szkoły.
          3. Wychowawca podejmuje decyzję o zwolnieniu lub może odmówić zwolnienia, jeżeli:
          a) uzna, że uczeń sam napisał prośbę i sfałszował podpis;
          b) jeżeli w tym dniu/ lekcji zaplanowane są sprawdziany lub prace pisemne wcześniej zaplanowane,
          c) dopuszcza się zwolnienie mimo zaplanowanych sprawdzianów jedynie z ważnych powodów(wizyta u lekarza - specjalisty, pogrzeb, ważne sprawy urzędowe).
          4. Jeżeli wychowawca w danym dniu jest nieobecny, ucznia może zwolnić dyrektor lub wicedyrektor szkoły.
          5. Rodzice mogą przyjść do szkoły i osobiście poprosić wychowawcę/nauczyciela o zwolnienie dziecka.
          6. Tylko w wyjątkowych sytuacjach zwolnienie z zajęć może nastąpić telefonicznie pod warunkiem, że rodzic osobiście odbierze dziecko ze szkoły/ lub upoważniona osoba (odbiór dziecka zgłasza wychowawcy lub w przypadku jego nieobecności dyrektorowi lub wicedyrektorowi).
          7. W razie wątpliwości, co do zasadności lub autentyczności zwolnienia, wychowawca odmawia zwolnienia ucznia.
          8. Wszystkie pisemne wnioski rodziców o zwolnienia z zajęć są weryfikowane przez rodziców podczas zebrań organizowanych przez wychowawcę klasy.
          9. Zwalnianie ucznia z zajęć pozalekcyjnych (koła zainteresowań, zespoły wyrównawcze) odbywa się na takich samych zasadach jak z zajęć lekcyjnych.
          10. W czasie gdy uczeń jest zwolniony nie może przebywać na terenie szkoły.

           

          b/ zasady zwalniania uczniów na prośbę rodziców z powodu złego samopoczucia:
          1. Każda informacja od ucznia o złym samopoczuciu musi być poważnie potraktowana i zobowiązuje nauczyciela do udzielenia mu pomocy i zawiadomienia Rodziców.

          2. Zwolnienie ucznia z zajęć z powodu złego samopoczucia powinno być połączone z:
          a) zapewnieniem uczniowi w miarę istniejących możliwości pomocy medycznej;
          b) powiadomieniem dyrektora szkoły o zdarzeniu;
          c) powiadomieniem rodziców ucznia o złym samopoczuciu dziecka i konsultowaniem z nimi wszystkich działań.
          3. Uczeń chory nigdy nie jest zwalniany ze szkoły, jeśli nie zgłosi się po niego rodzic lub inna osoba upoważniona.

          4. Uczniowie zwolnieni w danym dniu z zajęć z powodu choroby lub złego samopoczucia nie mogą przebywać na terenie szkoły i uczestniczyć w zajęciach pozaszkolnych. W takim przypadku zwolnienie traci ważność.
          c/ inne zwolnienia uczniów:
          1. Ucznia z lekcji może zwolnić za zgodą Dyrektora Szkoły, nauczyciel (opiekun) w przypadku uczniów, którzy zostają pod jego opieką i reprezentują szkołę w trakcie zawodów sportowych, olimpiad, konkursów itp.
          2. W przypadku zwolnienia z zajęć ucznia reprezentującego szkołę, w dzienniku wychowawca wpisuje zwolnienie spowodowane przyczynami szkolnymi . Przy wyliczaniu frekwencji uznaje się, że uczeń był obecny na zajęciach. W pozostałych przypadkach wpisuje się nieobecność usprawiedliwioną.

           

          VIII. ZASADY USPRAWIEDLIWIANIA NIEOBECNOŚCI UCZNIA NA
          ZAJĘCIACH DYDAKTYCZNYCH (lekcyjnych i pozalekcyjnych):

          1. Rodzice/opiekunowie prawni są zobowiązani do zapewnienia regularnego i punktualnego uczęszczania ucznia na zajęcia szkolne.
          2. Uczniowie są zobowiązani do udziału w zajęciach edukacyjnych (lekcyjnych) i dodatkowych (pozalekcyjnych), zgodnie z podjętą decyzją o przystąpieniu do danego typu zajęć.

           Nieobecność ucznia na zajęciach uzasadniają tylko:
          a) choroba, pobyt w szpitalu, ośrodku rehabilitacyjnym, sanatorium;
          b) wizyty u lekarza specjalisty i badania specjalistyczne ;
          c) wypadki;
          d) zdarzenia losowe.
          3. Inne przyczyny nieobecności są nieuzasadnione i nie będą usprawiedliwiane.
          4. Decyzję, czy daną nieobecność uznać za uzasadnioną czy nie, podejmuje wychowawca klasy.
          5. Wychowawca usprawiedliwia nieobecności ucznia na zajęciach lekcyjnych na podstawie pisemnej uzasadnionej prośby rodzica/ opiekuna z jego czytelnym podpisem lub wystawionego przez lekarza zwolnienia.
          6. Usprawiedliwienie winno zawierać:
          a) datę usprawiedliwianej nieobecności,
          b) wymiar (w dniach lub godzinach w przypadku nieobecności na części zajęć),
          c) opis przyczyny,
          d) czytelny podpis osoby wystawiającej usprawiedliwienie .
          7. Usprawiedliwienie musi zawierać wyjaśnienie przyczyny nieobecności. Jeżeli argumentacja rodzica lub opiekuna jest niejasna lub zdaniem wychowawcy nieuzasadniona, wychowawca ma prawo żądać szczegółowych wyjaśnień lub nie uwzględnić prośby o usprawiedliwienie nieobecności.
          8. Zaświadczenie od lekarza powinno być czytelne i opatrzone wyraźnymi pieczęciami.
          9. Rodzic (prawny opiekun) ma obowiązek poinformować przez dziennik Vulcan, osobiście lub telefonicznie wychowawcy klasy o przyczynie nieobecności ucznia.
          Poinformowanie telefoniczne o nieobecności nie jest równoznaczne z jej usprawiedliwieniem.

          10. W przypadku braku informacji od rodziców o nieobecności ucznia w szkole powyżej 5 dni, wychowawca ma prawo do podjęcia działań mających na celu wyjaśnienie przyczyny tej nieobecności.
          11. Uczeń zobowiązany jest do dostarczenia do wychowawcy usprawiedliwienia od rodziców, na pierwszej godzinie zajęć/ godzinie wychowawczej po powrocie do szkoły, jednak nie później niż w ciągu 7 dni od przyjścia do szkoły.
          12. W przypadku, kiedy uczeń przed upływem siedmiodniowego terminu usprawiedliwienia nieobecności ponownie jest nieobecny w szkole, wychowawca powinien podjąć działania mające na celu wyjaśnienie przyczyn jego nieobecności.
          13. W szczególnie uzasadnionych sytuacjach, po bezpośrednim kontakcie z rodzicami, nieobecność może być usprawiedliwiona

          14. Pisemne usprawiedliwienia nieobecności są przechowywane w teczkach wychowawcy klasowego do końca danego roku szkolnego ( tj. 31 sierpnia).
          15. Rodzice mogą być również wzywani do szkoły w celu wyjaśnienia nieobecności dziecka.
          16. Spóźnienia na lekcje są usprawiedliwiane tylko w uzasadnionych przypadkach.
          17. W przypadku braku współpracy rodzica (opiekuna) z wychowawcą (rodzic nie uczestniczy w zebraniach i konsultacjach, nie wyraża chęci na spotkania indywidualne), wychowawca wysyła list polecony.

          18. W sytuacji, gdy uczeń w dalszym ciągu nie realizuje obowiązku szkolnego, a upomnienie kierowane do rodziców /opiekunów nie odnosi oczekiwanego skutku, Dyrektor kieruje wniosek o wszczęcie egzekucji administracyjnej do organu egzekucyjnego, jakim jest Urząd Miasta i Gminy Krzeszowice. Środkiem egzekucji administracyjnej obowiązku szkolnego jest grzywna,
          która może być nakładana kilkakrotnie.