• PROCEDURA ORGANIZACJI PODCZAS ZAPOBIEGANIA, PRZECIWDZIAŁANIA COVID 19

            PROCEDURA ORGANIZACJI I ZACHOWANIA BEZPIECZEŃSTWA W SZKOLE PODSTAWOWEJ W TENCZYNKU

            PODCZAS ZAPOBIEGANIA, PRZECIWDZIAŁANIA I ZWALCZANIA

            COVID 19

            Na podstawie wytycznych ministra właściwego do spraw zdrowia, Głównego Inspektora Sanitarnego oraz ministra właściwego do spraw oświaty i wychowania.

            PODSTAWA PRAWNA:

            1. Ustawa z dnia 02 marca 2020 r. poszczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych (Dz.U.poz. 374, z póź. zm.);
            2. Ustawa z dnia 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe (Dz. U. z 2019 r. poz. 1148 z póż. zm.);
            3. Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 19 kwietnia 2020 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii (Dz. U. poz. 697 z póź. zm.);
            4. Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 31 grudnia 2002 r. w sprawie bezpieczeństw i higieny w publicznych i niepublicznych szkołach i placówkach (Dz. U. Z 2003 r. poz. 69 z póź. zm);
            5. Wytyczne Głównego Inspektora Sanitarnego i Ministra Zdrowia z dnia 29 kwietnia 2020 r. dla przedszkoli, oddziałów przedszkolnych w szkole podstawowej i innych form wychowania przedszkolnego;
            6. Wytyczne przeciwepidemiologiczne Głównego Inspektora Sanitarnego z dnia 04 maja 2020 r. dla przedszkoli, oddziałów przedszkolnych w szkole podstawowej i innych formach wychowania przedszkolnego oraz instytucji opieki nad dziećmi w wieku do 3 lat wydane na podstawie art.8a ust.5 pkt.2 ustawy z nia 14 marca 1985 r. o Państwowej Inspekcji Sanitarnej (Dz. U z 2019 r. poz. 59, oraz z 2020 r. poz. 322, 374 i 567).

             

             

             

            POSTANOWIENIA OGÓLNE

            Celem niniejszej procedury jest zminimalizowanie ryzyka wystąpienia zakażenia wirusem SARS – CoV-2, wywołującym chorobę COVID-19, wśród dzieci oraz pracowników Szkoły Podstawowej w Tenczynku.

             

            Wszystkie zasady zapewnienia bezpieczeństwa w szkole przedstawione w niniejszej procedurze obowiązują każdego pracownika, nauczyciela, ucznia niezależnie od formy zajęć, w których uczestniczy (opiekuńcze, konsultacje, rewalidacyjne itd.) rodziców/prawnych opiekunów oraz interesantów szkoły.

             

            Organizacja zajęć w szkole

            • Uczniowie klas I-III przychodzą do szkoły nie wcześniej niż na godzinę 8.00, zajęcia lekcyjne zaczynają o godz. 8.15. Uczniowie klas pierwszych czekają na nauczyciela przed budynkiem szkoły, pozostali uczniowie z klas II i III wchodzą do budynku samodzielnie.

            Rodzice proszeni są o nieprzywożenie zbyt wcześnie dzieci do szkoły.

            • Klasy 4-8 rozpoczynają zajęcia o godzinie 8.00, przychodzą do szkoły nie wcześniej niż o 7.30, z wyjątkiem uczniów zaczynających zajęcia o 7.10.
            • Uczniowie wchodzą do budynku szkoły różnymi wejściami zgodnie z załączonym harmonogramem. /załącznik nr 1/
            • Do szkoły może uczęszczać uczeń bez objawów chorobowych sugerujących infekcję dróg oddechowych oraz gdy domownicy nie przebywają na kwarantannie lub w izolacji w warunkach domowych lub w izolacji.
            • Uczniowie mogą być przyprowadzani do szkoły i z niej odbierani przez opiekunów bez objawów chorobowych sugerujących infekcję dróg oddechowych. W drodze do i ze szkoły opiekunowie z dziećmi oraz uczniowie przestrzegają aktualnych przepisów prawa dotyczących zachowania w przestrzeni publicznej.
            • Bezwzględnie, przy każdym wejściu na teren szkoły, należy odkazić ręce płynem do dezynfekcji według instrukcji umieszczonej w widocznych miejscach w szkole.

            Przy wejściu do budynku szkoły są umieszczone środki dezynfekujące oraz instrukcja użycia środka dezynfekującego.

            • W trosce o wspólne bezpieczeństwo na czas obowiązujących obostrzeń rodzice/opiekunowie prawni mają całkowity zakaz wchodzenia do budynku szkoły.
            • Do szkoły dziecko przyprowadza tylko jeden rodzic, w oczekiwaniu na wejście dziecka do szkoły powinien zachować odstęp 2 m od kolejnego rodzica z dzieckiem. Należy rygorystycznie przestrzegać wszelkich środków ostrożności (m. in. osłona ust i nosa, rękawiczki jednorazowe).
            • W celu ograniczenia wejścia osób z zewnątrz do szkoły, interesanci mogą pozostawić dokumenty w skrzynce podawczej umieszczonej w przedsionku szkoły.
              • W szczególnych przypadkach - osoby wchodzące do szkoły powinny przestrzegać obowiązujących przepisów prawa związanych z bezpieczeństwem zdrowotnym obywateli (m.in. stosować środki ochronne: osłona ust i nosa, rękawiczki jednorazowe lub dezynfekcja rąk).
            • Szkoła kontaktuje się z rodzicami za pośrednictwem dziennika elektronicznego i udostępnionych przez rodziców/opiekunów numerów telefonów.
            • Rodzic/opiekun prawny zobowiązany jest do natychmiastowego odebrania telefonu z placówki.
            • Rodzic ma zaopatrzyć swoje dziecko, w indywidualną osłonę nosa i ust podczas drogi do i z placówki. Na wezwanie rodzic/opiekun prawny zobowiązany jest do natychmiastowego odbioru dziecka.
            • Rodzic zgłasza pracownikowi obsługi chęć odebrania dziecka ze szkoły i oczekuje na nie w strefie wejścia do szkoły.
            • Przy wejściu do szkoły mierzona jest uczniom temperatura z użyciem termometru bezdotykowego.
            • Jeżeli pracownik szkoły zaobserwuje u ucznia objawy mogące wskazywać na infekcję dróg oddechowych ( w szczególności gorączkę, kaszel) odizolowuje ucznia w odrębnym pomieszczeniu lub wyznaczonym miejscu, zapewniając min. 2 m odległości od innych osób, i niezwłocznie powiadamia rodziców/opiekunów o konieczności odebrania ucznia ze szkoły (rekomendowany własny środek transportu).
            • Rodzic zobowiązany jest do informacji zwrotnej o stanie zdrowia dziecka.
            • Nauczyciel sporządza listę uczniów, które miały kontakt z chorym dzieckiem.
            • Podczas przebywania w częściach wspólnych ( np. korytarz, toaleta) obowiązują maseczki lub przyłbice. Każdy uczeń powinien mieć woreczek foliowy na własną maseczkę. Podczas zajęć lekcyjnych uczeń/nauczyciel może przebywać bez maseczki.
            • Wyznaczone w harmonogramie sale lekcyjne będą miejscami przebywania uczniów przez cały dzień, z wyjątkiem lekcji informatyki i wychowania fizycznego. Klasa udająca się na zajęcia wychowania fizycznego – przebiera się w Sali przypisanej danej klasie.
            • Uczniowie spędzają przerwy w przypisanej Sali lekcyjnej.
            • Obowiązują ogólne zasady higieny: częste mycie rąk (po przyjściu do szkoły oraz po 3 i 5 godzinie lekcyjnej), ochrona podczas kichania i kaszlu oraz unikanie dotykania oczu, nosa i ust.
            • Przedmioty i sprzęty znajdujące się w Sali, których nie można skutecznie umyć, uprać lub dezynfekować zostały usunięte z klas. Przybory do ćwiczeń (piłki, skakanki, obręcze itp.) wykorzystywane podczas zajęć są na bieżąco dezynfekowane /np. pracownia komputerowa, sala gimnastyczna/.
            • W pracowni komputerowej uczniowie obowiązkową zakrywają usta i nos.
            • Uczeń posiada własne przybory i podręczniki, które w czasie zajęć mogą znajdować się na stoliku szkolnym ucznia, w tornistrze lub we własnej szafce. Uczniowie nie powinni wymieniać się przyborami szkolnymi między sobą.
            • W Sali gimnastycznej używany sprzęt sportowy oraz podłoga są zmywane detergentem lub zdezynfekowane po każdym dniu zajęć, a w miarę możliwości po każdych zajęciach. 
            • Należy wietrzyć sale i części wspólne przynajmniej raz na godzinę ( w czasie przerwy), a w razie potrzeby także w czasie zajęć.
            • Nauczyciel w klasach I-III organizuje przerwy dla swoich uczniów w interwałach adekwatnych do potrzeb, jednak nie rzadziej, niż co 45 min. 
            • Zaleca się korzystanie przez uczniów z boiska szkolnego oraz pobyt na świeżym powietrzu na terenie szkoły.
            • Podczas realizacji zajęć, w tym zajęć wychowania fizycznego, sportowych i świetlicowych, w których nie można zachować dystansu, należy ograniczyć ćwiczenia i gry kontaktowe. 
            • Uczeń nie powinien zabierać ze sobą do szkoły niepotrzebnych przedmiotów /zabawek/. Ograniczenie to nie dotyczy dzieci ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi, w szczególności z niepełnosprawnościami. W takich przypadkach należy dopilnować, aby dzieci nie udostępniały swoich zabawek innym, natomiast opiekunowie dziecka powinni zadbać o regularne czyszczenie (pranie lub dezynfekcję) zabawki, rzeczy. 
            • Uczniowie klas I – III nie wchodzą do szatni, odzież wierzchnią zostawiają na wieszakach przed klasą. Obowiązkowo - obuwie powinny być schowane w podpisanych workach.
            • Uczniowie klas IV-VIII korzystają z przydzielonej szatni z zachowaniem koniecznego dystansu. Obowiązkowo - obuwie powinny być schowane w podpisanych workach.
            • Zajęcia świetlicowe odbywają się w świetlicy szkolnej, a razie potrzeby w innych salach dydaktycznych. W świetlicy obowiązuje regulamin zajęć świetlicowych.

            a)Odbieranie dziecka ze świetlicy: rodzic/opiekun/osoba upoważniona w deklaracji sygnalizuje dzwonkiem,

            b)Wychowawca przekazuje dziecko rodzicowi/prawnemu opiekunowi/osobie upoważnionej w deklaracji.

            • Pracownicy administracji oraz obsługi sprzątającej powinni ograniczyć kontakty z uczniami oraz nauczycielami.
            • Zasady realizacji zajęć pozalekcyjnych organizowanych w szkole są takie same jak w przypadku zajęć dydaktycznych.
            • Biblioteka szkolna funkcjonuje w oparciu o odrębny regulamin. (załącznik nr 2)
            • Zasady korzystania z gabinetu profilaktyki zdrowotnej reguluje załącznik nr 3.
            • Korzystanie z dystrybutora wody pitnej w stołówce odbywać się będzie pod nadzorem opiekuna.
            • Wszystkie sprawy administracyjne staramy się załatwiać mailowo. W sytuacji koniecznego załatwienia spraw w sekretariacie szkoły interesant: bezwzględnie odkaża ręce płynem do dezynfekcji rąk, korzysta z maseczki / przyłbicy oraz rękawiczek. Do sekretariatu szkoły wchodzi się pojedynczo.

             

            Higiena, czyszczenie i dezynfekcja pomieszczeń i powierzchni

            • Przy wejściu głównym znajdują się numery telefonów do właściwej miejscowo powiatowej stacji sanitarno-epidemiologicznej, oddziału zakaźnego szpitala i służb medycznych.
            • Wszystkie osoby trzecie, w tym rodzice uczniów, wchodzące do szkoły dezynfekują dłonie lub zakładają rękawiczki ochronne, zakrywają usta i nos oraz nie przekraczają obowiązujące strefy przebywania.
            •  Należy regularnie myć ręce wodą z mydłem oraz dopilnować, aby robili to uczniowie, szczególnie po przyjściu do szkoły, przed jedzeniem, po powrocie ze świeżego powietrza i po skorzystaniu z toalety.
            • Codzienne prace porządkowe, ze szczególnym uwzględnieniem utrzymywania w czystości sal zajęć, pomieszczeń sanitarnohigienicznych, ciągów komunikacyjnych, dezynfekcji powierzchni dotykowych – poręczy, klamek i powierzchni płaskich, w tym blatów w salach i  w pomieszczeniach spożywania posiłków, klawiatur, włączników – będą codziennie monitorowane przez personel i dyrektora szkoły.
            • Przeprowadzając dezynfekcję, należy ściśle przestrzegać zaleceń producenta znajdujących się na opakowaniu środka do dezynfekcji. Ważne jest przestrzeganie czasu niezbędnego do wywietrzenia dezynfekowanych pomieszczeń i przedmiotów, tak, aby uczniowie nie byli narażeni na wdychanie oparów środków służących do dezynfekcji.
            • W pomieszczeniach sanitarnohigienicznych należy wywiesić plakaty z zasadami prawidłowego mycia rąk, a przy dozownikach z płynem do dezynfekcji rąk – instrukcje dezynfekcji.
            • Należy na bieżąco dbać o czystość urządzeń sanitarnohigienicznych, w tym ich dezynfekcję lub czyszczenie z użyciem detergentu. 
            • Uczniowie i pracownicy używający na terenie szkoły masek lub rękawic jednorazowych, po zużyciu wrzucają je do oznaczonych pojemników.

             

             

            Organizacja posiłków.

            • Korzystanie z posiłków odbywa się w miejscach do tego przeznaczonych, zapewniających prawidłowe warunki sanitarno-higieniczne /stołówka szkolna/. Wydawanie posiłków będzie w systemie zmianowym, a spożywanie ich w miarę możliwości przy stolikach z rówieśnikami z danej klasy. Po każdej grupie zostanie przeprowadzone czyszczenie blatów stołów i poręczy krzeseł.
            • W przypadku braku innych możliwości organizacyjnych dopuszcza się spożywanie posiłków przez dzieci w salach lekcyjnych z zachowaniem zasad bezpiecznego i higienicznego spożycia posiłku.
            • Dostawcy cateringu używają pojemników i sztućców jednorazowych.
            • Jednorazowe sztućce wydawane będą bezpośrednio przez obsługę. Dania i produkty będą podawane przez osobę do tego wyznaczoną. 
            • Wodę do picia uczniowie przynoszą we własnych pojemnikach.

            Postępowanie w przypadku podejrzenia zakażenia u pracowników szkoły

            • Do pracy w szkole mogą przychodzić jedynie osoby, bez objawów chorobowych sugerujących infekcję dróg oddechowych oraz gdy domownicy nie przebywają na kwarantannie lub w izolacji w warunkach domowych lub w izolacji. /załącznik nr 4/
            • W miarę możliwości podczas organizowania pracy pracownikom powyżej 60. roku życia lub z istotnymi problemami zdrowotnymi, które zaliczają osobę do grupy tzw. podwyższonego ryzyka, należy zastosować rozwiązania minimalizujące ryzyko zakażenia (np. nieangażowanie w dyżury podczas przerw międzylekcyjnych, a w przypadku pracowników administracji w miarę możliwości praca zdalna).
            • W szkole wyznaczono pomieszczenie, w którym będzie można odizolować osobę w przypadku zaobserwowania objawów chorobowych /sala nr 10/.
              •  Pracownicy szkoły zostali poinstruowani, że w przypadku wystąpienia niepokojących objawów choroby zakaźnej powinni pozostać w domu i skontaktować się telefonicznie z  lekarzem podstawowej opieki zdrowotnej, aby uzyskać teleporadę medyczną, a w razie pogarszania się stanu zdrowia zadzwonić pod nr 999 lub 112 i poinformować, że mogą być zakażeni koronawirusem.
              • W przypadku wystąpienia u pracownika będącego na stanowisku pracy niepokojących objawów infekcji dróg oddechowych powinien on skontaktować się telefonicznie z lekarzem podstawowej opieki zdrowotnej, aby uzyskać teleporadę medyczną. /Załącznik nr 5/
              • Obszar, w którym poruszał się i przebywał pracownik z infekcją dróg oddechowych, bezzwłocznie zostanie poddany gruntownemu sprzątaniu, zgodnie z funkcjonującymi w podmiocie procedurami oraz zdezynfekować powierzchnie dotykowe (klamki, poręcze, uchwyty itp.) oraz zastosować się do indywidualnych zaleceń wydanych przez organy Państwowej Inspekcji Sanitarnej.

            W przypadku potwierdzonego zakażenia SARS-CoV-2 na terenie szkoły należy stosować się do zaleceń państwowego powiatowego inspektora sanitarnego *.

            * Rekomenduje się ustalenie listy osób przebywających w tym samym czasie w części/częściach podmiotu, w których przebywała osoba podejrzana o zakażenie i zalecenie stosowania się do wytycznych Głównego Inspektora Sanitarnego dostępnych na stronie https://www.gov.pl/web/koronawirus/ oraz https://gis.gov.pl/ odnoszących się do osób, które miały kontakt z zakażonym.

            § Zawsze w przypadku wątpliwości należy zwrócić się do właściwej powiatowej stacji sanitarno-epidemiologicznej, aby odbyć konsultację lub uzyskać poradę.

             

            Załącznik nr 1

            Przydział sal lekcyjnych i wejść do szkoły

            • kl. 1a– wych. mgr Bernarda Tusz  -sala nr 2 na piętrze starej  szkoły, wchodzimy wejściem od strony parkingu
            • kl. 1b – wych . mgr  Magdalena Zachwieja – -sala nr 3 na piętrze starej  szkoły, wchodzimy wejściem od strony parkingu
            • kl. 2a – wych. mgr Józefa Szwajdych-Fabiś –sala nr 5 na parterze starej  szkoły, wchodzimy wejściem od strony parkingu
            • kl. 2b – wych. mgr Barbara Świerczek – sala nr 4 na parterze starej  szkoły, wchodzimy wejściem od strony parkingu
            • kl. 3a – wych. mgr Anna Skotniczny - sala nr 6 na parterze starej  szkoły, wchodzimy wejściem od strony parkingu
            • kl. 3b – wych. mgr Barbara Wasik –sala nr 1 na piętrze starej  szkoły, wchodzimy wejściem od strony parkingu
            • kl. 4a – wych. mgr Aneta Karcz-Padula –  sala nr 2 na piętrze nowej  szkoły, wchodzimy głównym  wejściem 
            • kl. 4b – wych. mgr Katarzyna Ciepiela-Zborowska - sala nr 7 na parterze  nowej  szkoły, wchodzimy  wejściem  do szatni
            • kl. 5a – wych. mgr Edyta Kania - sala nr 2 na parterze nowej  szkoły, wchodzimy głównym  wejściem 
            • kl. 5b – wych. mgr karolina Masłowska - sala nr 5 na piętrze nowej  szkoły, wchodzimy  wejściem  do szatni
            • kl. 6a – wych. mgr. Anna Zimnal - sala nr 1 na piętrze nowej  szkoły, wchodzimy głównym  wejściem 
            • kl. 6b – wych. mgr Ewelina Kościelny - sala nr 9 na piętrze nowej  szkoły, wchodzimy  wejściem  do szatni
            • kl. 6c – wych. mgr inż. Anna Łukasik - spotkanie  sala nr 18  w przyziemiu nowej  szkoły, wchodzimy  wejściem  do szatni
            • kl. 7a – wych. mgr Maciej Miśkowicz - sala nr 6 na piętrze nowej  szkoły, wchodzimy głównym  wejściem 
            • kl. 7b – wych. mgr Joanna Żak - sala nr 6 na parterze nowej  szkoły, wchodzimy  wejściem  do szatni
            •  kl. 8a – wych. mgr Agnieszka Kitka - sala nr 1 na parterze nowej  szkoły, wchodzimy głównym  wejściem 
            • kl. 8b – wych. Anna Walczak - sala nr 8 na piętrze nowej  szkoły, wchodzimy  wejściem  do szatni

             

            Załącznik nr 2

             

            ZASADY PRACY BIBLIOTEKI W CZASIE
            ZAGROŻENIA EPIDEMICZNEGO w roku szk. 2020/2021

             

            1. Biblioteka będzie czynna codziennie od 7.00 do 13.00
            2. Podczas wypożyczania i zwrotów książek obowiązują: maseczki, dezynfekcja rąk oraz zachowanie bezpiecznych odległości
            3. W pierwszym tygodniu roku szkolnego będą wypożyczane wyłącznie podręczniki
            4. Wypożyczanie lektur obowiązkowych i innych książek będą się odbywały przed wejściem do biblioteki
            5. Wypożyczenia i zwroty lektur obowiązkowych odbywają się w terminie uzgodnionym przez bibliotekarza i nauczyciela przedmiotu
            6. Pozostałe książki będą wypożyczane według następującego harmonogramu:

            - klasy I-III  - poniedziałek i wtorek

            - klasy IV i V -  środa

            - klasy VI – czwartek

            - klasy VII i VIII  - piątek

            1. Uczeń podaje tytuł lub określa tematykę tematykę książki, którą chce wypożyczyć
            2. Jednorazowo uczeń może wypożyczyć większą ilość książek, a po przeczytaniu zwraca wszystkie jednocześnie
            3. Książki zwrócone do biblioteki muszą przebyć 3 dniową kwarantannę, co opóźni ich ponowne wypożyczenie.
            4. Korzystanie z czytelni oraz wolnego dostępu do półek  - zawieszone do odwołania!

             

             

             

            REGULAMIN WYPOŻYCZANIA PODRĘCZNIKÓW W CZASIE
            ZAGROŻENIA  EPIDEMICZNEGO

             

             

            1. Klasy przychodzą po odbiór podręczników wraz z wychowawcą/nauczycielem na wyznaczoną przez bibliotekarza godzinę, zachowując wszystkie środki ostrożności (maseczki, dezynfekcja rąk, bezpieczne odległości)
            2. Podręczniki będą wydawane przed drzwiami biblioteki szkolnej
            3. Uczniowie klas IV-VIII odbierają komplety podręczników i ćwiczenia potwierdzając ich otrzymanie własnoręcznym podpisem na karcie wypożyczeń
            4. W klasach I-III podręczniki i materiały ćwiczeniowe wydają wychowawcy w salach lekcyjnych
            5. Uczniowie bezzwłocznie podpisują swoje podręczniki, aby nie zostały zamienione
              z innymi!!!
            6. Termin wydawania podręczników dla klas IV-VIII zostanie ustalony z wychowawcami
            7. Uczniowie, którzy będą nieobecni w dniu wydawania podręczników otrzymają je
              w późniejszym terminie ustalonym przez bibliotekarza

             

            Załącznik 4

            PROCEDURA POSTĘPOWANIA

            dla właścicieli/dyrektorów placówek oświatowych w przypadku zagrożenia epidemiologicznego koronawirusem SARS-CoV-2

             

             

            DZIECKO/PRACOWNIK NIE WYKAZUJE OBJAWÓW,

            ALE ISTNIEJE ZWIĘKSZONE RYZYKO ZACHOROWAŃ (np. członek rodziny dziecka/pracownika ma dodatni wynik w kierunku SARS-CoV-2)

             

             

             

             

             

            PRZESTRZEGANIE PODSTAWOWYCH ZASAD

            ZAPOBIEGAWCZYCH, KTÓRE ISTOTNIE

            WPŁYWAJĄ NA OGRANICZENIE RYZYKA ZAKAŻENIA

             

             

             

             

             

             

             

             

            • dezynfekcja pomieszczeń (powierzchni, mebli, sprzętu, narzędzi, urządzeń, wyposażenia i powierzchni dotykowych (klamki, poręcze, uchwyty itp.)) z zastosowaniem środków dezynfekcyjnych aktywnych przeciwko wirusom
            • wietrzenie pomieszczeń
            • częste mycie rąk z użyciem wody i mydła (w przypadku dzieci) albo ich dezynfekowanie środkami na bazie alkoholu (w przypadku osób dorosłych)
            • stosowanie zasad ochrony podczas kaszlu i kichania poprzez zakrycie ust i nosa zgiętym łokciem lub chusteczką,
            • unikanie dotykania oczu, nosa i ust
            • zachowanie bezpiecznej odległości od osoby dystans społeczny
            • organizacja stanowisk pracy w taki sposób, aby zapewnić zachowanie między  nimi odległości co najmniej 1,5 m
            • opracowanie i zapoznanie pracowników z instrukcją/procedurą dotyczącą postępowania w przypadku podejrzenia u dziecka/ pracownika zakażenia koronawirusem SARSCoV-2

             

                                                                                                                 Załącznik 5

            PROCEDURA POSTĘPOWANIA

             

            Dziecko/Pracownik wykazuje objawy choroby

            pozostaje w domu

             

            Pogorszenie stanu zdrowia dziecka/pracownika podczas pobytu w placówce

            (podejrzenie zakażeniem koronawirusem SARS-CoV-2, kaszel, gorączka, duszności, utrata węchu o nagłym początku, utrata lub zaburzenia smaku o nagłym początku)

                                                                                                                                                                                                                                                                 

             

            telefoniczne zgłoszenie podejrzenia zakażenia do właściciela/dyrektora placówki

             

            telefoniczny kontakt rodzica dziecka/pracownika z lekarzem POZ lub z lekarzem oddziału zakaźnego i postępowanie zgodnie z zaleceniami medycznymi

             

             

            niezwłoczne odizolowanie dziecka od innych osób/odsunięcie pracownika od pracy w wydzielonym pomieszczeniu lub jeżeli nie ma takiej możliwości w wydzielonej przestrzeni zapewniającej odstęp od innych osób minimum 2 metry z każdej strony.

             

                                                                                                                                                                                                                                                                    

             

             

            badanie dziecka/pracownika przez lekarza

             

                                                                                                                                                        

             

             

            Dziecko/pracownik zdrowy

             

             

             

            dziecko/pracownik chory

                                                                                                                                                                                                        

             

             

            powrót do placówki

             

             

            lekarz kieruje dziecko/pracownika do izolacji w warunkach domowych, do leczenia w szpitalu lub do izolatorium

             

            lekarz zgłasza podejrzenie  (druk ZLK) do Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Krakowie

             

             

             KWARANTANNA

            nie dłużej niż 14 dni - wszystkich osób z bezpośredniego kontaktu z dzieckiem/pracownikiem

             

            Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Krakowie zaleca odbywanie kwarantanny w jednostkach instytucjonalnych.

            Osoby, które miały kontakt z chorą osobą kwalifikowane są przez tut. Inspektora Sanitarnego do wymazów w kierunku SARS-CoV-2 w stosownym terminie. Zgodnie z zaleceniami Głównego Inspektora Sanitarnego  badanie jest przeprowadzane najwcześniej w 7 dniu od wystąpienia zdarzenia o wysokim ryzyku kontaktu. Badanie przeprowadzone w ww. terminie może potwierdzić lub zakażenie wykluczyć  SARS-CoV-2. W razie uzyskania ujemnego wyniku badania w kierunku Sars-CoV-2 tut. Inspektor Sanitarny wygasza decyzję na kwarantannę.

             

            Dziecko lub pracownik może wrócić do placówki.

             

             

             

             

            Działania właścicieli/dyrektorów placówek oświatowych po opuszczeniu przez dziecko/pracownika placówki:

            • ustalenie obszaru, w którym poruszało się i przebywało dziecko/pracownik
            • mycie i dezynfekcja powierzchni, mebli, sprzętu, narzędzi, urządzeń, wyposażenia i powierzchni dotykowych (klamek, poręczy, uchwytów itp.) z zastosowaniem środków dezynfekcyjnych aktywnych przeciwko wirusom
            • wietrzenie pomieszczenia, w którym przebywało dziecko/pracownik
            • dezynfekcja drogi dojścia dziecka/pracownika do pomieszczenia (poręcze schodów, klamki, lady, etc. – czyli elementów, których mógł dotykać)
            • sporządzenie listy dzieci/pracowników mających bliski kontakt* z osobą z zakażeniem koronawirusem SARS CoV2 (lista  dzieci/pracowników z kontaktu musi zawierać: imię nazwisko i datę urodzenia, adres zamieszkania,  telefon kontaktowy, adres email do kontaktu)

            Przekazanie niezwłocznie drogą elektroniczną zaszyfrowanej ww. listy do tut. stacji sanitarno-epidemiologicznej na adres: zgloszenie@pssekrakow.pl

             

            Definicja bliskiego kontaktu: przebywanie w bezpośredniej bliskości (twarzą w twarz) z osobą chorą, w odległości mniejszej niż 2 m przez ponad 15 minut, bezpośredni kontakt fizyczny z osobą zakażoną wirusem COVID-19 (np. podanie ręki), bezpośredni kontakt bez środków ochronnych z wydzielinami osoby z COVID-19 (np. dotykanie zużytej chusteczki higienicznej, narażenie na kaszel osoby chorej), przebywanie w tej samej sali zajęć lub innych pomieszczeniach przez co najmniej 15 minut (np. w  sale zabaw/sale lekcyjne).

          • Informacja dla Rodziców uczniów zamieszkałych w Rudnie

            Informacja dla Rodziców uczniów zamieszkałych w Rudnie

            Szanowni Państwo

            Od 2 września będą zorganizowane dowozy uczniów z Rudna do szkoły w Tenczynku. Dowozy te jednak będą podlegać obostrzeniom sanitarnym, to znaczy uczniowie na czas pobytu w autobusie muszą mieć zakryte usta i nos.

            Ze względu na szczególne uwarunkowania epidemiczne już teraz musimy znać liczbę  dzieci, które autobusem szkolnym będą dojeżdżać, by bezpiecznie zorganizować dowozy.  Z tego powodu bardzo prosimy o przekazanie drogą elektroniczną na ręce Pani Wicedyrektor Małgorzaty Żbik odpowiednich deklaracji lub złożyli je w sekretariacie szkoły do 1 września 2020 roku.

            Adres poczty elektronicznej: malgorzatazbik@gmail.com

            Z wyrazami szacunku

            Jolanta Zawrotniak

            Tenczynek, 27 sierpnia 202o roku

             

             

             

             

             DEKLARACJA KORZYSTANIA Z DOWOZÓW  UCZNIÓW ZAMIESZKAŁYCH W RUDNIE

             

            OŚWIADCZAM, ŻE MOJE DZIECKO

             

            …………………………………………………………………………………………

             

            UCZĘSZCZAJĄCE DO KLASY………………………………………………….

            BĘDZIE KORZYSTAŁO W ROKU SZKOLNYM 2020/2021 Z ORGANIZOWANYCH PRZEZ  SZKOŁĘ DOWOZÓW.

            JEDNOCZEŚNIE PRZYJMUJĘ, ŻE DO ODWOŁANIA DOWOZY TE BĘDĄ ORGANIZOWANE W REŻIMIE SANITARNYM I MOJE DZIECKO BĘDZIE WYPOSAŻONE W MASECZKĘ, KTÓRĄ BĘDZIE ZASŁANIAŁO W CZASIE PODRÓŻY NOS I USTA.

                                                               ………………………………………………………………………………

            PODPIS JEDNEGO Z RODZICÓW

             

          • Informacja o pierwszych spotkaniach wychowawcy klasy z Rodzicami uczniów

            Dyrekcja Szkoły Podstawowej uprzejmie informuje, że pierwsze spotkania wychowawców klas z Rodzicami uczniów odbędą się według harmonogramu:

            • kl. 1a i 1b – dnia 2.09.2020 roku godzina 1700, hala sportowa
            • kl. 2a, 2b, 3a, 3b – dnia 2.09.2020 roku, godzina 1800, spotkanie on line na platformie Teams (rodzic loguje się zna konto swojego dziecka)
            • kl. 4a - dnia 2.09.2020 roku godzina 1800, sala nr 7 na parterze nowej szkoły
            • kl. 4b - dnia 2.09.2020 roku godzina 1800, sala nr 6 na parterze nowej szkoły
            • kl. 5a, 5b, 6a, 6b, 6c - dnia 3.09.2020 roku, godzina 1800, spotkanie on line na platformie Teams (rodzic loguje się zna konto swojego dziecka)
            • kl. 7a, 7b, 8a, 8b - dnia 4.09.2020 roku, godzina 1800, spotkanie on line na platformie Teams (rodzic loguje się zna konto swojego dziecka)

            Prosimy Rodziców przebywających w tym czasie na terenie szkoły o zachowanie dystansu i założenie maseczki na twarz.

          • Rozpoczęcie roku szkolnego 2020/ 2021

             

            Dyrekcja Szkoły Podstawowej w Tenczynku zaprasza wszystkich uczniów na rozpoczęcie roku szkolnego 2020/2021 dnia 

            1.09.20202 roku do budynku szkoły na godzinę 900

            Tego dnia odbędzie się spotkanie uczniów z wychowawcą w salach lekcyjnych według harmonogramu:

            • kl. 1a i 1b – wych. mgr Bernarda Tusz i mgr  Magdalena Zachwieja – spotkanie na hali sportowej , na którą zapraszamy uczniów w towarzystwie jednego z rodziców , wchodzimy wejściami na halę sportową
            • kl. 2a – wych. mgr Józefa Szwajdych-Fabiś – spotkanie sala nr 5 na parterze starej  szkoły, wchodzimy wejściem od strony parkingu
            • kl. 2b – wych. mgr Barbara Świerczek – spotkanie sala nr 4 na parterze starej  szkoły, wchodzimy wejściem od strony parkingu
            • kl. 3a – wych. mgr Anna Skotniczny - sala nr 6 na parterze starej  szkoły, wchodzimy wejściem od strony parkingu
            • kl. 3b – wych. mgr Barbara Wasik – spotkanie sala nr 1 na piętrze starej  szkoły, wchodzimy wejściem od strony parkingu
            • kl. 4a – wych. mgr Aneta Karcz-Padula –spotkanie  sala nr 2 na piętrze nowej  szkoły, wchodzimy głównym  wejściem  
            • kl. 4b – wych. mgr Katarzyna Ciepiela-Zborowska - spotkanie  sala nr 7 na parterze  nowej  szkoły, wchodzimy głównym  wejściem  
            • kl. 5a – wych. mgr Edyta Kania - spotkanie  sala nr 2 na parterze nowej  szkoły, wchodzimy głównym  wejściem  
            • kl. 5b – wych. mgr karolina Masłowska - spotkanie  sala nr 5 na piętrze nowej  szkoły, wchodzimy głównym  wejściem  
            • kl. 6a – wych. mgr. Anna Zimnal - spotkanie  sala nr 1 na piętrze nowej  szkoły, wchodzimy głównym  wejściem  
            • kl. 6b – wych. mgr Ewelina Kościelny - spotkanie  sala nr 9 na piętrze nowej  szkoły, wchodzimy głównym  wejściem  
            • kl. 6c – wych. mgr inż. Anna Łukasik - spotkanie  sala nr 18  w przyziemiu nowej  szkoły, wchodzimy  wejściem  do szatni
            • kl. 7a – wych. mgr Maciej Miśkowicz - spotkanie  sala nr 6 na piętrze nowej  szkoły, wchodzimy głównym  wejściem  
            • kl. 7b – wych. mgr Joanna Żak - spotkanie  sala nr 6 na parterze nowej  szkoły, wchodzimy głównym  wejściem  
            • kl. 8a – wych. mgr Agnieszka Kitka - spotkanie  sala nr 1 na parterze nowej  szkoły, wchodzimy głównym  wejściem  
            • kl. 8b – wych. Anna Walczak - spotkanie  sala nr 8 na piętrze nowej  szkoły, wchodzimy głównym  wejściem  

            Przychodzimy bezpośrednio do podanej sali lekcyjnej, możliwie najkrótsza drogą.

            W szkole zachowujemy bezpieczne odległości, na korytarzach i w łazienkach chodzimy w maseczkach.

            Po przyjściu do sali lekcyjnej dezynfekujemy ręce.

             

            Msza Św. rozpoczynająca nowy rok szkolny 2020/2021 będzie 1.09.2020 rok (wtorek) o godz. 18.00 w kościele parafialnym w Tenczynku.

            Dyrekcja Szkoły Podstawowej 

            w Tenczynku