Na stronie internetowej Kuratorium Oświaty w Krakowie ukazała się Decyzja Małopolskiego Kuratora Oświaty w sprawie terminów rekrutacji na rok szkolny 2012/2013.
W dokumencie tym znajdują się w niej informacje dotyczące zasad rekrutacji w tym roku szkolnym, m.in.:
Od 7 maja 2012 r. do 15 czerwca 2012 r. do godz. 15.00 - składanie dokumentów do wybranych szkół. Kandydaci kończący gimnazjum, które objęte jest systemem rekrutacji elektronicznej, dokonują rejestracji w macierzystym gimnazjum. W przypadku, gdy tylko wybrane szkoły ponadgimnazjalne objęte są tym systemem, a gimnazjum nie jest objęte, kandydaci składają podanie wyłącznie w szkole pierwszego wyboru.
do 20 czerwca 2012 r. do godz. 10.00 - dokonywanie ewentualnych zmian w decyzji
o wyborze szkoły.
Od 29 czerwca 2012 r. do 3 lipca 2012 r. do godz. 15.00 - dostarczenie do wybranych szkół kopii świadectwa i zaświadczenia o wyniku egzaminu gimnazjalnego – z wyjątkiem szkół będących w systemie rekrutacji elektronicznej.
5 lipca 2012 r. godz. 13.00 - ogłoszenie przez szkolne komisje rekrutacyjno- kwalifikacyjne list kandydatów zakwalifikowanych do oddziałów klasy pierwszej oraz listy kandydatów niezakwalifikowanych do przyjęcia do oddziałów klasy pierwszej
Do 9 lipca 2012 r. do godz. 14.00 - potwierdzanie woli podjęcia nauki w danej szkole przez kandydatów umieszczonych na listach zakwalifikowanych do przyjęcia, poprzez dostarczenie oryginału świadectwa ukończenia gimnazjum i oryginału zaświadczenia o wynikach egzaminu gimnazjalnego oraz karty informacyjnej.
Kandydaci do szkół ponadgimnazjalnych dla młodzieży mogą składać dokumenty, do co najwyżej trzech szkół
W rekrutacji do szkół ponadgimnazjalnych dla młodzieży w województwie małopolskim ustala się następujący sposób przeliczania na punkty ocen z języka polskiego i trzech wybranych obowiązkowych zajęć edukacyjnych oraz wyników egzaminu przeprowadzonego w ostatnim roku nauki w gimnazjum:
200 pkt. - maksymalna liczba punktów możliwych do uzyskania w postępowaniu rekrutacyjno-kwalifikacyjnym za oceny z języka polskiego i trzech wybranych obowiązkowych zajęć edukacyjnych, a także za wyniki egzaminu przeprowadzanego w ostatnim roku nauki w gimnazjum oraz za szczególne osiągnięcia kandydatów, w tym:
1) 100 pkt. - liczba punktów możliwych do uzyskania za egzamin przeprowadzony w ostatnim roku nauki w gimnazjum (zawarta w zaświadczeniu o szczegółowych wynikach egzaminu);
2) 100 pkt. - liczba punktów możliwa do uzyskania za oceny na świadectwie ukończenia gimnazjum z języka polskiego i trzech obowiązkowych zajęć edukacyjnych wskazanych w statucie szkoły oraz szczególne osiągnięcia ucznia wymienione w świadectwie ukończenia gimnazjum.
Wyniki egzaminu gimnazjalnego wyrażone w skali procentowej dla zadań z zakresu:
1) język polski,
2) historia i wiedza o społeczeństwie,
3) matematyka,
4) przedmioty przyrodnicze (biologia, geografia, fizyka, chemia),
5) język obcy nowożytny na poziomie podstawowym,
przelicza się na punkty według zasady, że z każdego zakresu można uzyskać maksymalnie 20 punktów - jeden procent w każdym z zakresów odpowiada 0,2 punktu.
Sposób przeliczania na punkty ocen z języka polskiego i trzech wybranych obowiązkowych zajęć edukacyjnych:
1) celujący – 20 pkt.
2) bardzo dobry – 18 pkt.
3) dobry – 15 pkt.
4) dostateczny – 10 pkt.
5) dopuszczający – 2 pkt.
Za szczególne osiągnięcia ucznia wymienione w świadectwie ukończenia gimnazjum kandydat może uzyskać co najwyżej 20 pkt. przy czym:
1) za ukończenie gimnazjum z wyróżnieniem - 5 pkt.
2) za udział w konkursach organizowanych przez kuratora oświaty w tym:
a) finalista konkursu ponadwojewódzkiego - 10 pkt.
b) finalista konkursu wojewódzkiego - 8 pkt
3) za osiągnięcia wpisane na świadectwie do 7 pkt. - zgodnie z załącznikiem.
Więcej na stronie Kuratorium Oświaty w Krakowie.